prostat.gen.tr https://www.prostat.gen.tr Prostat, Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, prostat.gen.tr Wed, 17 Aug 2016 00:00:00 +0000 Wed, 22 May 2019 00:00:00 +0000 60 Prostat Bezi https://www.prostat.gen.tr/prostat-bezi.html Tue, 27 Nov 2018 18:20:23 +0000 Prostat Bezi, erkeklerde idrar kesesi altında yer almakta ve idrarın, idrar kesesinden dışarı atılan üretra adı verilen kanalı sarar. Yetişkin bir erkeğin prostat bezinin  25-30 gram civarıdır. Prostatın  vazifesi Prostat Bezi, erkeklerde idrar kesesi altında yer almakta ve idrarın, idrar kesesinden dışarı atılan üretra adı verilen kanalı sarar. Yetişkin bir erkeğin prostat bezinin  25-30 gram civarıdır. Prostatın  vazifesi, meninin sıvı olan kısmını üretip, cinsel boşalmada sıvının dışarı çıkmasına yardımcı olur. 

Prostat bezi 40  yaşlarında sonra giderek büyümeye başlar. Genel olarak prostatın iç kısmı irileşir ve normal halde bir kestane kadar olan prostat bezi, bir elma gibi hatta portakal büyüklüğüne ulaşabilir. Yapılan araştırmalara göre, 60 yaşındaki erkeklerde %50, 80 yaşındaki erkeklerde ise %90 iyi huylu prostat büyümesi olduğu tespit edilmiştir. Pbh ve prostat kanseri ikisi ayrı hastalıktır. Pbh prostat kanserine yol açmadığı halde bir arada bulunabilir.

Prostat bezi büyürken idrar yolunu tıkayıp, idrar çıkışına engel olur. Bu hastalığın gidişatında, tıkanma durumuna göre hastalarda idrar yapma ile ilgili şikayetler başlar. 
Bu şikayetler iki grup içinde değerlendirilir:

Tıkanmayla İlgili Şikayetler
 • İdrar tazyik ve kalınlığının kısılması
 • İdrarın başlamasında güçlük çekilmesi.
 • Kesik aralıklı idrar yapma
 • İdrar yapma sonucunda damlama
 • İdrarın tam boşalmaması hissi
 • İdrarda kan görülmesi.
İdrar Kesesi Uyarılmasına Bağlı Yapılan Şikayetler (İrritatif):
 • Sık sık idrara çıkma (gece ve gündüz)
 • Ani olarak idrar yapma hissi
 • İdrar yapma hissi oluştuğu zaman idrar tutamayıp kaçırma
 • İdrar yaparken kamış içinde yanma ve sızı duyma.
Bazı durumlarda idrar yolunun Prostat bezi büyümesi sebebiyle tam tıkanması sonucu, hasta aniden idrar yapamaz duruma gelir, bu durumda hastaya ivedi olarak sonda takılır.
Prostat bezinin idrar yolundaki olumsuz etkileri (komplikasyonlar) şunlardır: 

Ani Olarak İdrar Yolu Tıkanması: İdrar yolu tamamen tıkanır ve hasta idrarını yapamaz.  Bundan dolayı karın alt bölgesin de şiddetli ağrı meydana gelir. 

İdrar Yolunda İltihap Oluşması: İdrar yolunun tıkanıklığına bağlı olarak idrar kesesinde iltihaplanma meydana gelebilir. 

İdrar Kesesinde Bozukluk: Prostat bezinin idrar yolunu tıkaması sonucu tam boşalmayan idrar kesesi zaman geçtikçe genişleyip, zayıflar ve bir zaman sonra kasılma yeteneğini kaybeder.

İdrar Kesesinde Taş Oluşabilir: İdrar kesesi içinde tıkanma sebebiyle, biriken idrarda oluşan iltihap ya da mineral çökmesi sonucu mesane taşı oluşabilir.

Böbreklerde Bozukluk: İdrar kesesi iltihabı olması böbrekleri etkileyebilir. Öbür yandan idrar kesesi tıkanıklığına bağlı olarak basıncın artması ve içeride sürekli artık idrar kalması sebebiyle bir zaman sonra böbrek genişlemesi ve fonksiyon bozukluğu olur.

Prostat Bezi Teşhisi: iyi huylu prostat teşhisi için öncelikle hastanın sorgulanması gerekir. Diğer yandan prostat bezi büyümesi başlangıcında olan bir hastanın soğuk algınlığı için antihistaminik veya dekonjestan ilacı kullanması daha fazla şikayet etmesine sebep olacaktır. 

Psa Testi: Prostat bezi, meni kıvamını oluşturmak için Prostat Spesifik Antijen (Psa) denilen bir enzim üretir. 

İdrar Analizi: İdrar analizi ile enfeksiyon hücreleri yahut kan hücrelerinin bulunması halinde buna yol açan başka bir hastalık varsa, saf dışı edilir.

İdrarın akış hızı: Normal olarak en çok idrar akış hızı saniyede 15 ml, ortalama olarak akış hızı ise 10 ml olması gerekir. Normal halde idrar yapma süresi ise 30 saniyedir. 

İyi Huylu Prostat Hastalığında Tedavi:

Cerrahi Gerektirmeyen Tedavi: İdrar çıkışında zorlanma ve buna bağlı b]]> Kadınlarda Prostat https://www.prostat.gen.tr/kadinlarda-prostat.html Wed, 28 Nov 2018 09:17:04 +0000 Kadınlarda Prostat, Kadınlarda salgılanan bazı hormonlar idrar borusuna destek sağlar. İdrar yaparken mesane bir miktar aşağı doğru hareket  eder. Mesane göbek altındaki kasların arkasında, erkeklerin bağırsakların ön Kadınlarda Prostat, Kadınlarda salgılanan bazı hormonlar idrar borusuna destek sağlar. İdrar yaparken mesane bir miktar aşağı doğru hareket  eder. Mesane göbek altındaki kasların arkasında, erkeklerin bağırsakların önünde kadınlarda rahmin altındaki organıdır. Böbreklerden gelen idrarın biriktiği bir torbadır. Böbreklerden gelen idrar, idrar torbasını doldurmaya başladığında sinirler yardımı ile sinyal beyine ulaştırılır, böylece beyin hem idrar torbasının kasılmasını engelleyecek, hemde idrar tutmayı sağlayan kasları harekete geçiren sinyaller gönderir. Ancak, idrar kesesinde  biriken idrar kapasitesi zorlamaya başladığında beyine giden sinyaller fazlalaşır. İnsanda lavabo ihtiyacı geldiği uyarılarak tuvalete yönlendirilir ve kişi tuvalette kendisine uygulanan baskıyı kaldırır. Böylece idrar kesesi adalesi kasılır, idrar tutmayı sağlayan kaslar gevşer ve kişi idrarını yapar.

Kadınlarda prostatın bir çok nedeni vardır. Mesane enfeksiyonları, sistit, idrar kesesi iltihabı, vajina enfeksiyonları, idrar kesesi taşları, idrar kesesi tümörleri, menopoz sonrası hormonal bozukluklar, şua tedavisi, zorlu doğumlar gibi nedenlerle idrar kesesi çıkışı tıkanıkları idrar kaçırmaya neden olabilir. Ayrıca kadınlarda devamlı idrar kaçırmaya sebep olabilecek nedenler arasında idrar kesesi-vajina arasında oluşabilecek birleşmelere sayılabilir. Kontrolsüz şeker hastalığında, alkol tüketiminde idrar kaçırmaları görülebilir. İlaçlarda idrar kaçırmaya sebep olabilir. Bunlar arasında adale gevşeten ilaçlar, tansiyon ilaçları, idrar söktürücüler, antidepresyon gibi ilaçlar idrar kaçırmaya neden olabilir. Normal doğumda idrar kaçırmanın baslıca bir sebebi olarak gösterilmektedir.

Kadınlarda Prostat Nasıl Teşhis Edilir

Bunun için öykü, muayene, günlük idrar takip tablosu, hastanın istem dışı kaçırdığı idrarın miktarını tespit etmek için ped testi ve gerekirse ürodinami adı verilen idrar kesesinin nasıl çalıştığını gösteren testlerle tanı konur.

Kadınlarda Prostat Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi egzersiz, ilaç tedavisi ve çeşitli ameliyat yöntemleri olarak üç an başlıkta toplanır.

Egzersiz: Hastalarda ilk öncelikli başvurulacak yöntemdir. Hiç bir yan etkisi yoktur. Egzersiz uygulaması bir çok şekilde yapılabilir. Hastaya kaslarını doğru şekilde kasması öğretilerek çalışması istenilir. Genelde bu yöntemde hastalar uyumsuz olurlar. Uygulanması son derece basit ve ağrısızdır. Haftada 2-3 kez 20 dakika süre ile uygulanır hastanın klinik özelliğine göre 8-10 hafta uygulama devam eder.

İlaç Tedavisi: Özellikle tuvalete yetişemeyip idrar kaçıran, hapşırırken veya öksürürken idrar kaçıran hastalar üzerinde uygulanan tedavi yöntemidir. İdrar kaçırma tedavisinde kullanılan ilaçlar tansiyon veya şeker ilaçları gibi kullanıldığı sürece etkilidir. Genellikle hastaların uzun süreli tedaviye uyum sağlamaları zor olmakta ve bazı ilaçların ağız kuruluğuna yol açmasından dolayı yaz aylarında sıkıntı yaşanır.

Cerrahi tedavi: İdrar kesesinin daha fazla aşağı doğru gelmesini engelleyen ve idrar kesesi tabanına hamak destek sağlayan bir madde ameliyat ile yerleştirilmeye başlandı. Son derece kolay, kısa ve hastanede yatmaya gerek olmayan bir ameliyattır. Lokal anestezi ile dahi yapılabilir. Erken teşhis edilerek müdahalede %90 üzeri başarı sağlanırken 5 yıl sonra dahi başarı %80'lerin altına düşmemektedir.
]]>
Prostat Ameliyatı Sonrası https://www.prostat.gen.tr/prostat-ameliyati-sonrasi.html Wed, 28 Nov 2018 16:26:25 +0000 Prostat ameliyatı sonrası, Kişinin geçirdiği cerrahi operasyonu türüne göre iyileşme süreci ve sonrasında yapılacak şeyler değişkenlik gösterir. Hastanın prostat ameliyatı sonrası hastanede ne kadar süre takip altında kala Prostat ameliyatı sonrası, Kişinin geçirdiği cerrahi operasyonu türüne göre iyileşme süreci ve sonrasında yapılacak şeyler değişkenlik gösterir. Hastanın prostat ameliyatı sonrası hastanede ne kadar süre takip altında kalacağı sondanın ne kadar takılı kalacağına ve iyileşmenin ne kadar sürede olacağına dair. Prostat ameliyatı sonrası yapılan cerrahi ameliyatta kullanılan foley adındaki özel katater sonda idrar kanalının içinden mesaneye yerleştirir. Prostat cerrahisinde kullanılan bu sonda bir kanalından mesane içine serum verilerek mesane yıkanır. Bunu yapmaktaki amaç pıhtıyla sondanın tıkanmasını engellemektir. Diğer kanaldan verilen idrar ve sıvı ise drene edilir. Bu alet yapılan tekniklere göre süresi değişir. Örneğin, Tur tekniği ve lazerle prostat ameliyatı sonrası genellikle 2-3 gün, laparoskopik prostat ameliyatından sonra 4-5 gün lazer vaporizasyonda 1-2 gün süreyle takılı kalır. Hastalar hastanede olduğu süre içerisinde antibiyotik tedavisi görür.

Çoğu prostat ameliyatı sonrası ve öncesi tedbir amaçlı enfeksiyonu önlemek amacıyla antibiyotik kullanımına başlanır. Sondanın çıkarılmasından sonra idrarda kan tanecikleri ve pıhtılar görülebilir. Bu prostat ameliyatı sonrası ameliyat edilen alanın iyileşmesinin etkisidir. Özellikle hafif kanamalar prostat ameliyatından sonra normal kabul edilir. Lakin devamlı kanamalar, koyu renkte kanamalar ve ağrı mutlaka doktora bildirilmelidir. Prostat ameliyatı sonrası hastaların bol su içerek idrarla yara bölgesinin yıkanmasını sağlamaları gerekir. 

Prostat ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler,
 • İstirahat, Hastalar hastanede ve eve dönünce ilk haftayı dinlenerek geçirmelidir. Ameliyat kapalı olsa dahi kendinizi iyi hissetseniz bile iyileşme döneminde olduğunuzu unutmayın istirahat etmeniz gerekir. İlk hafta zorlanacak hareketlerden kaçınmak gerekir. 
 • Bol su içmek, Ameliyat bölgesinin ve mesanenin bir an evvel kendine gelmesi için bol miktarda su içmesi gerekir. 
 • Beslenme, Bu süreçte kabızlık etkisi yapabilecek gıdalardan uzak durmak gerekir. Kabızlık oluşturabilecek yiyecekler ıkınmayı gerektirir. Hastalar için bağırsak hareketleri yüzünden ıkınmak zararlıdır. 
 • Zorlanma, Prostat ameliyatı sonrasında kişi çok hareket etmemeli kendini zorlamamalı ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Bu süreçte araç kullanması önerilmez. 
Prostat Ameliyatı SonrasıProstat ameliyatı sonra normal yaşam, 
 • İşemede zorluk çekme, Hastalar kendilerini her ne kadar iyi hissetseler de prostat ameliyatı sonrası iyileşme süreci ortalama 1-2 aydır. Bu dönemde bazı sorunlar yaşayabilirler. Bunların en başında gelen işeme de zorluk çekmektir. Sonda alındıktan sonra genellikle idrar akışında artış olur. Fakat bazı kişilerde bu zaman alır. Bu süreçte bir süre problem oluşur. Örneğin ani işeme isteği ve sık işeme isteği duyulur. Bunlar ameliyatı yapan uzmanla paylaşılmalıdır.
 • İdrar kaçırma, Prostat ameliyatı öncesinde mesane idrarı boşaltmak için zorluk çekiyordu. Bu idrar fonksiyonlarında karışıklığa neden olmaktadır. Bu yüzden idrar fonksiyonlarında düzelme belli bir süre alır. Zamanla düzelecek bu durumda bazen idrar kaçırma gibi problemler yaşanabilir. 
 • Kanama, 1-2 hafta süreyle ameliyat bölgesindeki yara kabuklarının gevşemesi nedeniyle işeme esnasında idrarın başında yada sonunda çok az damla şeklinde kanama görülebilir. Bu durumda kişinin dinlenmesi ve su tüketimini artırması gerekir. Eğer idrar rengi  koyulaşır, çoğalır ve bir rahatsızlık hissedilirse doktora danışmak gerekir.
 • Cinsel fonksiyon, Prostat ameliyatı sonrasında cinsel güç, ve hazda kaybolma olasılığı düşüktür. Bazı kişilerde azalma olsa dahi hastalığın iyileşmesi ile birlikte bu zaman içinde düzelir. Ameliyat sonrasında meni mesaneye geri kaçtığında meni oranında azalma olabilir. Bu sorun doktora danışılarak]]> Açık Prostat Ameliyatı https://www.prostat.gen.tr/acik-prostat-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 03:41:21 +0000 Açık Prostat Ameliyatı, iyi huylu olan prostat büyümesinde en yaygın olarak kullanılan cerrahi yöntemlerden birisidir. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanılan teknolojik yöntemler ile uzun sürecek olan pro Açık Prostat Ameliyatı, iyi huylu olan prostat büyümesinde en yaygın olarak kullanılan cerrahi yöntemlerden birisidir. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanılan teknolojik yöntemler ile uzun sürecek olan prostatı olan hastalarda kullanılmaktadır. Genellikle çok büyük prostatı olan hastalarda (200-250 gramın üzerinde olan) kişilerde bu yöntem kolaylıkla uygulanmaktadır. Eski zamanlarda 60 gram civarında olan prostat ameliyatları kişide risk oluşturacak olan bu en sık kullanılan yöntem günümüzde ise, bu popülerliğini artık kaybetmiştir. 


  Açık Prostat Ameliyatı Nasıl Uygulanır Hastanın karın bölgesinin alt kısmından ya da apış arasından açılan yaklaşık olarak 10-15 cm'lik kesiden hastaya yapılan cerrahi işlemdir. Açık prostat ameliyatında hastaya genel anestezi verilerek uygulanmaktadır.  Açık prostat ameliyatında cilt kesilir, cilt altında bulunan yağ dokuları ile hem mesanenin hemde prostatın üzerini örtmekle görevli olan kas dokuları ayrılır. Açık prostat ameliyatında kullanılan yönteme göre hastanın prostat kapsülü ya da mesanesi açılır. Daha sonra prostat kapsülü içeri kısımda kalacak şekilde prostatın büyümüş olan kısmını cerrah parmağı ile ayırarak çıkartmaktadır. Hatta açık prostat ameliyatında cerrahın kullandığı yönteme göre işlem tamamlandıktan sonra prostat kapsülü ile mesane kapatılır. Burada bulunan kaslar dikilir ve cildin altında mevcut olan yağ dokuları ile kaslarda dikilerek ameliyat bitirilir. 

  Açık Prostat Ameliyatı
  Açık Prostat Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir Açık prostat ameliyatı olan hastalar işlem sonrasından yaklaşık 7 ile 10 gün arasında sonda takılı şekilde takip altında tutulmaktadır. Bu izleme süresinin ilk 3 gününde hastanın idrarında ağırlıklı olarak kan gelir ve hastanede kaldıkları sürece özellikle sonda takılı olarak izlenim yapılmaktadır. Açık prostat ameliyatı olan hastanın yarasının üzerinde yağ nekrozu ya da enfeksiyon gelişmesi halinde açık olan yaraya pansuman yapılır. Daha sonra bu yara yerinin yeniden dikilmesi söz konusu olabilir. Açık prostat ameliyatı olan hastalar uzun süreli olarak hastanede yattıkları için diğer prostat ameliyatı yöntemlerine göre daha uzun süreli iyileşme süreci ve şiddetli ağrıların hissedilmesi şeklinde dezavantajları vardır. Günümüzde dev prostatı olan hastalara açık prostat ameliyatı uygulanmayan bir yöntem değildir. Ancak diğer yöntemlerin avantajları bakımından prostat ameliyatlarında en sık kullanılan tekniklerdir. İyi huylu olan prostat ameliyatlarında genellikle açık prostat ameliyatı pek fazla uygulanmamaktadır. 
  ]]>
  Prostat Testi https://www.prostat.gen.tr/prostat-testi.html Thu, 29 Nov 2018 17:54:29 +0000 Prostat Testi, hekim tarafından bir hastada prostat kanseri şüphesi duyulduğunda yapılan testtir. Uzman hekim, prostatı muayene ettiğinde, prostatta bazı hastalıklara yol açabilecek değişiklikler gördüğü anda prostat testi yapa Prostat Testi, hekim tarafından bir hastada prostat kanseri şüphesi duyulduğunda yapılan testtir. Uzman hekim, prostatı muayene ettiğinde, prostatta bazı hastalıklara yol açabilecek değişiklikler gördüğü anda prostat testi yapar. Prostat, erkek kişilerin mesane ve dış idrar kanalı arasında gözlenen kestaneye benzeyen bir salgı bezidir.

  Prostat sonradan oluşan bir şey değil tam aksine doğuştan itibaren her erkekte bulunan salgı bezidir. Erkek bireylerin yaşları ilerledikçe prostatları büyür. Prostata bağlı olarak prostat kanseri, prostat büyümesi ve prostat iltihabı gibi hastalıklar vardır. Bu hastalıkların sebebi yaklaşık olarak aynıdır; idrar akışında azalma, idrar boşaltımında zorlanma, idrar veya menide kan görülmesi, ereksiyon sorunları, cinsel isteksizlik ve geceleri sık sık idrara çıkmak. Prostat konusunda tam teşekküllü bilgi edinmek için prostat testi yapılmalıdır.

  Prostat Testi
  Prostat testi, yaptıracak kişinin aç veya tok olup olmaması önemli olmadan, bu kişinin kolundan alınan kan ile yapılan testtir. Prostat testi sonucunda şüpheli bir değer görülürse üroloji uzmanı tarafından testin tekrarı istenebilir. Prostat testi sonucunda görülen değer 2,5 değerinin üzerindeyse kanser açısından üzerinde durulmalıdır. Yalnız prostat değeri yükseldiği zaman sadece kanser şüphesi olmamalı, prostatı etkileyen diğer faktörlerinde etkisi unutulmamalıdır. 
  ]]>
  Prostat Ağrısı https://www.prostat.gen.tr/prostat-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 19:11:32 +0000 Prostat Ağrısı: Prostat her  erkekte doğuştan bulunan bir salgı bezidir. Erkeklerin yaşı ilerlediğinde prostat iltihaplanması, iyi huylu prostat büyümesi ve ya prostat kanseri gibi problemlerin olması gayet normaldir. Çoğunlukl Prostat Ağrısı: Prostat her  erkekte doğuştan bulunan bir salgı bezidir. Erkeklerin yaşı ilerlediğinde prostat iltihaplanması, iyi huylu prostat büyümesi ve ya prostat kanseri gibi problemlerin olması gayet normaldir. Çoğunlukla akut prostat iltihabı olan insanlar bir anda oluşan ağrıları sonucunda  hastaneye giderek bir anda  ağrıya çare bulmak isterler. Prostat büyümesinde idrarda fazla sorun yaşayacaklarından ağrı olması gayet doğaldır,  kimi durumlarda bel ve sırt bölgesinde ağrılar olabilir. Bu ağrılar aniden ortaya çıktığı gibi, yavaş yavaş gelişebildiği de görülmektedir. Genellikle sırt ve bel kısmına bıçak saplanıyor gibi keskin ağrılar olabilir.

  Doktora giderlerse muayene sonucunda teşhis konulacaktır. Bu teşhisten sonra hastanın ağrılarını azaltabilmek ve dindirebilmek için ağrı kesici iğne yapılır. İleri dönemlerde de ağrı kesici haplar kullanılması gerekebilir.

  Prostat ağrısı: Şiddetli olan ağrınızın son bulabilmesi ve rahat bir nefes alabilmeniz için doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli şekilde kullanmanız gerekir. Bu ilaçlar büyük ölçüde antibiyotik ilaçlardır. Prostat iltihabına neden olan mikroplar enfeksiyona yol açıp, iltihaba dönüştüğünden tedavi süreci uzundur. En az 5 hafta süre ile antibiyotik kullanılması gerekmektedir. İltihabın kurumasıyla birlikte ağrınız da büyük ölçüde son bulacaktır. Antibiyotik tedavisi başladıktan, bir kaç hafta sonra etkisini gösterecektir.
  Prostat Ağrısı
  Şikayetleriniz azalmaya başladığı zaman, doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanmayı  bırakmayıp, sonuna kadar devam etmeniz gerekmektedir. Bu rahatsızlığın tekrarlama ihtimali olduğu için zaman zaman doktora giderek kontrol edilmeniz gerekmektedir. Hastanın alkol ve sigara  kullanımından uzak durması, çok dengeli beslenmesi ve hijyen kurallarına uyarak yaşamını devam ettirmesi gerekmektedir.
  ]]>
  Prostat Çayı https://www.prostat.gen.tr/prostat-cayi.html Fri, 30 Nov 2018 13:36:11 +0000 Prostat Çayı, prostatit ve prostat için en etkili olan süper bitki çaylarından birisidir. ilaç tedavilerine cevap vermeyen prostat hastaları ve cerrahi operasyon istemeyen hastalarda prostat çayı kullanılmaktadır. Özellikle uzun s Prostat Çayı, prostatit ve prostat için en etkili olan süper bitki çaylarından birisidir. ilaç tedavilerine cevap vermeyen prostat hastaları ve cerrahi operasyon istemeyen hastalarda prostat çayı kullanılmaktadır. Özellikle uzun senelerdir üzerinde çalışılan ve uzun bir yol katledilen prostat hastaları için bitkisel tedavi teknikleri mutlaka denenmelidir. Bu tedavi tekniklerinden biriside prostat hastaları için hazırlanan prostat çayıdır. Çoğunlukla 50 yaşında ya da 50 yaşının üzerinde olan prostat hastalığı potansiyeli taşıyan erkek hastalarda prostat hastalığı için özellikle tüketilmesi gerekli görülen bir çaydır. Prostat çayı aslında her erkek için hem önlem amaçlı hem de tedavi amaçlı olarak tüketilmesi oldukça faydalıdır. Genellikle prostat hastalığı için kereviz tohumu ekstresi, Eğir kökü, bal kabağı ekstresi, çuha çiçeği ve kişniş tohumu prostat tedavisi için uzmanlar tarafından kanıtlanan yararlı olan bitkilerdir. Özellikle bu bitkilerin ekstrelerinden hazırlanan prostat bitki çayı karışımı hem kolay kullanımı hem de yan etki barındırmadığı için önerilen en etkili bitki çayıdır. 


  Prostat Çayı Faydaları Nelerdir
  • Kişi idrar yaparken meydana gelen ağrıların azalması ve yanmaların azalmasında etkilidir.
  • Prostat iltihaplarında prostat çayı önerilmektedir.
  • PSA seviyesi düştüğünde 
  • Kasıklarda ortaya çıkan ağrıların dindirilmesi için prostat çayı kullanılmalıdır.
  • Prostat rahatsızlığı sebebi ile uzun mesafeli seyahatlare çıkıldığında
  • Ayrıca prostat çayının kişide damla şeklinde akan idrarın azalmasında çok faydalıdır. 
  • Özellikle idrar yollarında barınan mikropların vücuttan atılmasında prostat çayının büyük etkisi vardır.
  • Büyümüş olan prostat bezinin küçülmesinde çok faydalıdır.
  • İdrar torbasında biriken idrarın azalmasında faydalıdır.
  • İdrar torbasının tamamen boşalmasında prostat çayı fazlası ile yardımcı olmaktadır.
  Prostat Çayı
  Prostat Hastalığına İyi Gelen Prostat Çayları Hangileridir
  • Kırmızı Yonca Çayı, özellikle prostat rahatsızlığı ve prostat kanseri ile birlikte diğer çeşitli kanser hastalıklarının türlerine iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda doğrulanmıştır. Kırmızı yoncanın içermiş olduğu "izoflavon" idrar akışına yardımcı olurken, aynı zamanda prostat büyümesi sebebi ile ortaya çıkan rahatsızlıkları büyük ölçüde azaltır. 1 bardak kaynamış suyun içerisine, 2 tatlı kaşığı kırmızı yoncadan ilave edip demlendikten sonra içilir. Prostat çayı olarak hazırlanan kırmızı yonca çayı mutlaka günlük taze hazırlandıktan sonra tüketilmelidir. Ayrıca prostat açısından en önemli olan çaylardan birisidir. Kanser hastalıklarına karşıda büyük etki göstermektedir.
  • Isırgan Çayı, ısırgan otunun kökü ile hazırlanan ısırgan çayı özellikle Avrupa Kıtasında prostat hastalığın tedavisi için en sık kullanılan bitki çaylarından birisidir. Isırgan otunun kökü ile cüce palmiye bitkisiyle birlikte hazırlanmış olan bitki çayı oldukça faydalı olduğunu kanıtlamışlardır. Hazırlanan bu bitki çayı kişinin mesanesinin tamamen boşalmasına yardımcı olur, idrar akışını düzenler ve sık olarak tuvalete çıkma durumunu da azaltmaktadır. Isırgan otu kökü öğütülmüş ya da dövülmüş olarak hazırlanan kökten 1 çay kaşığı alın. Daha sonra 150 ml soğuk suyun içine ekledikten sonra kaynayıncaya kadar ısıtılır. Ardından ocaktan alınır ve 10 dakika bekletildikten sonra süzülerek tüketilir. Aynı diğer bitki çaylarında olduğu gibi günlük taze olarak hazırlanmalıdır.Ayrıca ısırgan otunun kökü ile hazırlanan bitki çayını içtiğinizde mutlaka 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin.
  ]]>
  Prostat İltihabı https://www.prostat.gen.tr/prostat-iltihabi.html Sat, 01 Dec 2018 02:11:59 +0000 Prostat İltihabı, Prostat dokusu ile etrafında bulunan dokuların iltihaplanması ile meydana gelen bir durumdur. Prostat itin birkaç tane çeşidi vardır. Her bir çeşidinin de farklı semptomları meydana gelir. Pro Prostat İltihabı, Prostat dokusu ile etrafında bulunan dokuların iltihaplanması ile meydana gelen bir durumdur. Prostat itin birkaç tane çeşidi vardır. Her bir çeşidinin de farklı semptomları meydana gelir. Prostat it hastalığı üroloji deki hastalık türlerinden bir tanesidir. Bu hastalığın tedavisi çok uzun zaman alır. Prostat hastalığının en önemli belirtisi de ağrı hissidir. Hissedilen ağrı bazı kişilerde ileri safhalarda zaman, zaman gelen ve çok fazla sıkıntı vermeyen oldukça hafif künt bir ağrı şeklinde olur. Kişilerin birçoğu bu iki uç kısımda bir taraflarda yer almaktadır. Hastalığın vermiş olduğu fiziksel rahatsızlıklar kadar, kişinin yaşam kalitesini düşürmesi ile kişinin psikolojik durumunu olumsuz etkilemesi sebebi ile önem kazanmaktadır. 


Prostat İltihabının Sebepleri Nelerdir
 • Kronik pelvik ile kronik prostat ağrı sendromları atipik mikroorganizmalar sebebi ile meydana gelir. Bunlardan en çok görülen ise klamidya mikoplazma gibi cinsel yol ile bulaşan mikroorganizmalar olur. Prostat çevresindeki organlarda dahi ağrı olması oldukça fazla görülen bir durumdur. Prostat çevresinde bulunan sinirler ile akslar boyunca ağrı yansıyan ağrı biçiminde etraf dokulara yayılmaktadır.
 • Prostat iltihabının tam ve gerçek etkeni tıp alanında net olarak belirlenmiş değildir. Bu konu hakkında çeşitli birçok teori bulunmaktadır. Bazı prostat çeşitleri cinsel yol ile iltihap bulaşmasına bağlanmaktadır. Bu bulaşmalar sonucunda meydana gelen kornik bakteriyel veya akut prostat daha sonrada prostatta kalıcı (yani kronik) enfeksiyon ortaya çıkarır. Bu tür enfeksiyonlar penisin uç kısmında üretra yolu ile prostata geçiş yapar.
 • Bakteriyel prostat bulaşıcı (cinsel yol ile buluşan) bir rahatsızlık değildir. Kişi cinsel partnerine bakteriyel prostat bulaştıramaz.
 • Bazı durumlarda veya bazı tıbbi müdahaleler sonucunda bakteriyel prostat gelişme ihtimali oldukça yüksektir. Kişiye sonda takılması veya ürolojik bir ameliyat geçirmiş olması prostat ihtimalini oldukça artırmaktadır.
 • Prostat, iltihap gelişimi için en uygun bir zemin olan salgı bezi yapısında bir organdır. İçerisinde prostat sıvısı üretmekte olan oldukça ince yapılı kanallar bulunur. Bulunan bu ince kanallar iltihaba sebep olan mikroorganizmaların tutunması için oldukça uygun bir zemin hazırlar.
Prostat İltihabı
Prostat İltihabı Belirtileri Nelerdir
Prostat iltihabının belirtileri kapılan enfeksiyonun etkilemiş olduğu bölgeye göre değişmektedir. Bazı kişilerde hiçbir belirti olmaz iken bazı kişilerde ise idrar yolu enfeksiyonu bulgularına benzeyen belirtiler görülür. Aynı belirtileri veren diğer hastalıklar da olduğundan dolayı çoğu kez tanı koymakta gecikilir. Prostat hangi çeşidinin mevcut olduğu tedavi şeklini etkilemesinden dolayı tanının konulması esnasında üroloji uzmanı tarafından mutlaka incelenmesi gerekir. 

En Belirgin Belirtileri;
 • idrar yapma esnasında şiddetli yanma hissi 
 • Mesaneyi tam bir şekilde boşaltamama hissi
 • Yüksek ateş, titreme ve üşüme
 • Çok fazla idrara çıkma hissi
 • Geceleri çok sık idrara çıkmak
 • İdrar yapar iken yanma hissi
 • Perine kısmında testisler de bel ile mesanede bölgesinde makat çevresinde ağrı çok fazla görülür.
Prostat Tedavisi Nasıl Olur
Prostat tedavisinde de prostatın hangi çeşidine göre olduğunun belirlenmesinin sonunda tedavi planı oluşturulmaktadır. Akut bakteriyel prostatta kişi antibiyotik kullanımı ile en az iki hafta içinde tedavi edilir. Bazı durumlarda ise kişi yatırılarak damardan antibiyotik ile serum tedavisi uygulanması gerekli olur. 
]]>
Prostat Büyümesi https://www.prostat.gen.tr/prostat-buyumesi.html Sat, 01 Dec 2018 10:56:11 +0000 Prostat Büyümesi, Yalnızca erkeklerde bulunan prostat bezi, etrafını idrar kanalını çevreleyen bir salgı bezidir. Şekli ve büyüklüğü özellikle de yaşa bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Bazı insanların yanlış bi Prostat Büyümesi, Yalnızca erkeklerde bulunan prostat bezi, etrafını idrar kanalını çevreleyen bir salgı bezidir. Şekli ve büyüklüğü özellikle de yaşa bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Bazı insanların yanlış bildiği gibi prostat büyümesi libido, ereksiyon mekanizması ve seksüel aktivite ile alakalı değildir. Prostat bezi ejakülasyon mekanizmasında taşıyıcı görev yapar, sperm hücrelerinin transferini sağlayan seminal sıvıyı salgılayıp spermlerin nakliyesine yardımcı olur. Halk arasında iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen prostat büyümesi 50'li yaşlardaki erkeklerin % 30 unda 60'lı yaşlarda % 50, 80'li yaşlarda ise, % 90 oranında görülür. Prostatın en sık görülen hastalığı olan prostat büyümesi, birçok erkeğin yaşam kalitesini büyük bir ölçüde etkiler ve en çok soğuk havalardan etkilenir. 

Prostat büyümesinin belirtileri, bu sağlık sorununda hastada ortaya çıkan ilk belirtiler işemeye ait belirtilerdir. Hastanın özellikle de geceleri sık sık idrara çıkması, idrar anında zorlanma, yanma veya ağrı, ani idrar yapma isteği, idrar biterken idrarın damlayarak kesilmesi, idrar bittikten sonra dahi kişinin rahatlayamaması ve mesanenin tam olarak boşanmadığını hissetmek gibi belirtiler prostat büyümesinin yaygın görülen belirtileri arasında yer alır ve bu belirtilere önlem alınmadığı takdirde giderek böbrek yetmezliğinde görülen diğer belirtilerle katılır.


Prostat büyümesi nedenleri, nedeni tam olarak belli olmayan sağlık durumunun gelişmesinde bir çok etkili olduğu düşünülmektedir. Bu etkenlerden ilki yaşlanmadır. Erkeklerin yaşı ilerlediğinde prostat bezi büyür ve bu durumda idrar yolu kapanır ve tıkanır. Bu durumda bazı boşaltım problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Prostat büyümesinin diğer nedeni ise, erkeklik hormonu olan testosterondan kaynaklanır. Testosteron hormonu prostat sayesinde daha güçlü olan DHT ye dönüştürülür ve bu güçlü erkeklik hormonu prostat bezinin etrafını saran dokuda hücrelerin büyümesini tetikler ve bu durumda da prostat büyümesine yol açar. Aynı zamanda her erkekte az bir oranda bulunan kadınlık hormonu östrojen erkeğin yaşı ilerledikçe testosteron seviyesinin düşmesi ile beraber prostat büyümesinde etkili olabilir.
 

Prostat Büyümesi
Prostat büyümesi tedavisi, prostat büyümesi erken dönemde ise ve belirtileri kişinin normal hayatını etkilemiyorsa herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmaz. Bu durumda prostat büyüme hızı ve mesaneye baskısı kontrol edilir. Prostatın büyümesini engellemek için birçok tedavi seçeneği uygulanabilir. İlk olarak hastalara doktor tarafından su içme alışkanlığını düzenlemek aşırı kilolardan kurtulmak, tuzlu yiyeceklerden uzak durmak ve spor yapmak gibi yaşam ile ilgili bazı kurallara dikkat etmesi ve bazı alışkanlıklarını değiştirilmesi önerilir. Hastalığın orta derecede olduğu durumlarda ve cerrahi tedavi istemeyen hastalara prostat tedavisinde oldukça etkili olan bir takım ilaçlar reçete edilir. Bunun yanısıra ilaçlara cevap vermeyen durumlarda ve prostat büyümesinin iltihap, kanama ve idrarın dışarı atılmayıp vücutta birikerek böbreklere zarar vermesi gibi durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavinin şekli ya da kapsamı hastanın durumuna veya prostatın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. 
]]>
Prostat Sıvısı https://www.prostat.gen.tr/prostat-sivisi.html Sun, 02 Dec 2018 09:43:32 +0000 Prostat Sıvısı, Erkeklerde üreme organında yer alan ve yardımcı görevi bulunan bir bezinin adıdır. Bu bez tıpkı erkek cinsellik organı biçimde olup üremede yardımcı organların başında gelmektedir. Boyutu ise yaklaşı Prostat Sıvısı, Erkeklerde üreme organında yer alan ve yardımcı görevi bulunan bir bezinin adıdır. Bu bez tıpkı erkek cinsellik organı biçimde olup üremede yardımcı organların başında gelmektedir. Boyutu ise yaklaşık olarak normal bir kestane büyüklüğü kadardır. Kalın bağırsağın en son kısmında yer alır. Aynı zamanda da mesane torbasının alt bölümünde bulunan bir salgı bezidir prostat sıvısı.  Prostat, üretra adı verilen yapının yaklaşık olarak 3 cm kadarını tam anlamı ile sardığı bilinmektedir. Üretra adı verilen organ ise idrarı mesane torbasından penisin uç kısmına kadar taşımayan yarayan kanaldır. Burada prostat sıvısı kanalın başlangıcında yer alan ve bu kısımda görev yapan bir organdır.

Prostat bezi özellikle de cinsel birleşme esnasında erkeğin tam orgazm olacağı zaman sperm ile karışmasını sağlar. Bunun yanı sıra tam bu esnada spermin daha kolay bir şekilde taşınmasına ya da iletilmesine yardım eden prostat sıvısı salgıladığı tespit edilmiştir. Bu sayede sperm çok daha kolay bir biçimde karşı tarafa aktarımı sağlanmış olur. Bu durum prostat sıvısının en temel görevleri arasında yer almaktadır. Ancak bazı durumlarda prostat sıvısı salgılanması gecikebilir ya da hiç salgılanmaz. Bu tür durumlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Özellikle de önemli bir sağlık problemi yaşayan kimselerin prostat sıvısı salgılamada sorun yaşaması söz konusudur. Bunun ile birlikte özellikle yaşlılarda sık sık görülen prostat sorunu artık bu yapının görevini yerine getiremediğini göstermektedir.

Prostat Sıvısı Salgılanması

Prostat sıvısının çalışmasını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler kişinin tüketmiş olduğu besinler ile doğrudan etkilidir. Sağlığa zararlı besinlerin tüketilmesi halinde cinsel anlamda sorunların yaşanması söz konusudur. Böyle bir durumda beden prostat sıvısının salgılamakta zorlanabilir. Özellikle de sigara ve alkol tüketimi bu durumu tetiklemektedir. Bu sebepten ötürü sigara ve alkolden uzak durulması gerekmektedir. Aksi takdirde prostat sıvısının yeteri kadar salgılanamamasından kaynaklı olarak prostat iltihabı sorunun yaşanması söz konusudur. Burada hastaya önemli sorumluluklar düşmektedir.

Prostat sıvısının salgılanması durumu özellikle de cinsel birleşme esnasında sıklıkla gerçekleşen bir olay olup sorun yaşanması halinde uzman bir yardım alınması gerekir. Bunun ile birlikte yaşın ilerlemesi ile birlikte prostat sıvısı salgılanması durumu gecikebilir. Bu durum da hastaya zor anlar yaşatır. Özellikle de yaş ilerledikçe kişi tuvaletini dahi tutamaz hale gelebilir.

Prostat Sıvısı

Prostat Sıvısı Sorununa Karşı Yapılacaklar

Prostat sıvısının salgılanmaması ya da az miktarda salgılanması durumu beraberinde birçok sorun ile karşı karşıya kalmamıza sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü erkenden önlem almak gerekir. Bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Hastaların böyle bir sorun ile karşılaşmaları halinde hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Aynı zamanda doktorun vermiş olduğu ilaçları kullanması gerekmektedir. Aksi takdirde iyileşmesi durumunu daha da zora sokabilir.

Prostat sıvısı salgılanması sorunu ile karşılaşan hastaların doktorunun tavsiye etmiş olduğu durumlara dikkat etmeleri ve kendilerini çok fazla yormamaları gerekmektedir. Bunun ile birlikte bu sorununu çözmek adına tüketilmesi gereken besinleri iyi bilmesi gerekir. Prostat sıvısı salgılamasına yardımcı besinleri özellikle tüketmesi yararlı olacaktır.

]]>
Prostat Hipertrofisi https://www.prostat.gen.tr/prostat-hipertrofisi.html Sun, 02 Dec 2018 11:04:31 +0000 Prostat Hipertrofisi, Prostat, erkeklerde prostat bezinin büyümesi ve idrar yollarını sıkıştırması olarak ortaya çıkar. Bu  iyi huylu kanser olmayan bir büyümedir. Bu sorun özellikle 30 yaşından sonra etkili olmaya başlar, 6 Prostat Hipertrofisi, Prostat, erkeklerde prostat bezinin büyümesi ve idrar yollarını sıkıştırması olarak ortaya çıkar. Bu  iyi huylu kanser olmayan bir büyümedir. Bu sorun özellikle 30 yaşından sonra etkili olmaya başlar, 60 yaşını aşmış  erkeklerin yarısından fazlasında görülür. Bu sebepten dolayı yaşlı erkeklerin problemi olarak kabul edilir. Erkeklerde üriner sistemin çok önemli bir bölümü olan prostat bezinin yaşla birlikte büyüme sürecine girmesi olağan bir durumdur. İnsan vücudunda  böbreklerin süzdüğü idrar mesanede toplanır. İdrar yapma sırasında mesane kasılır, idrarın dışarı atılması için, idrar kanalı yardımıyla penis ucuna kadar götürülür. Buradan idrarın dışarı atılması sağlanır. Bu şekilde idrarın dışarıya doğru ilerlediği yol prostat bezinin içinden geçer. Şayet prostat bezi büyüme gösterdiyse, idrar yolunu sıkıştırabilir hatta tıkanmasına sebep olabilir. Bu şekilde kişilerde idrarla ilgili sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bu sebeple erkekler ileri yaşlarda genellikle idrar problemleri nedeni ile doktora giderler. Bunun gerçek nedeni yapılan muayeneden sonra ortaya çıkar.


Prostat hipertrofisi Belirtileri nelerdir 

Bu problem ortaya çıktığında, kişilerde idrar yollarının tıkanmasına bağlı şikayetler meydana gelir. Bunlar arasında; İdrar yaptıktan sonra, hastanın mesanenin tam olarak boşalmadığı hissine kapılması, İdrara yapmaya çok sık gitme, genellikle geceleri idrara çıkma, idrar yaparken kesintili şekilde ve ıkınarak yapmak, idrarın akış gücündeki zayıflama olarak sıralanabilir.

Prostat hipertrofisi kanser midir Bu rahatsızlık ile prostat kanseri aynı rahatsızlık değildir. Bunların tedavileri bile farklı şekildedir. Bu nedenle her ikisine de doğru teşhis konulmalı ve birbirinden ayırt edilmelidir. Hastalara rektal kontrol ve kanda PSA değeri ölçümü yapılmalıdır. Prostat Hipertrofisi 

Prostat Hipertrofisi
Prostat büyümesi neden olur mu Prostat bezinin niçin büyüme gösterdiği hakkında kesinleşmiş bilgiler bulunmamaktadır. Ama uzmanlar bunun yaşın ilerlemesi sonucu ve erkeklerde olan hormonlardan kaynaklandığını düşünürler. Bu sorunun kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Çünkü tedavisi yapılmaz ise ya da geciktirilirse idrar yolu enfeksiyonları, böbrek yetmezliği ve mesane taşlarının meydana gelmesi gibi sorunlara neden olabilir.

Prostat hipertrofisi Tedavisi nasıl yapılır 

Bu hastalığın tedavisi her hasta için farklı uygulamaları gerektirir. Bazı hastalarda sadece izleme yeterli olurken, bazılarında ilaç tedavisi veya  cerrahi tedaviye başvurulabilir. Buna prostatın büyüme hızına, hastaya verdiği rahatsızlığa bağlı olarak karar verilir. Cerrahi tedavide en çok uygulanan yöntem TURP denilen transüretal prostektomi yöntemidir. Bu anestezi altında hastanın üretrasından içeri girilerek, prostat bezinin sebep olduğu tıkanıklık giderilir. Bu tekniğin dışında açık ameliyat ya da lazer tedavisi yapılabilir. İlaçla yapılan tedavilerde ise, hormonları etkileyen ilaçlar verilir. Bunlar nadiren de olsa hastalarda baş ağrısına ve tansiyon düşüklüğüne meydan verebilir. Bu konu hakkındaki en doğru kararı ürolog verecektir.  
]]>
Prostat Başlangıcı https://www.prostat.gen.tr/prostat-baslangici.html Mon, 03 Dec 2018 07:59:24 +0000 Prostat başlangıcı; olduğunuzu anlamanızı zor olmayacaktır. Çünkü kendini hemen gösteriyor. Birçok belirtisi kendini öne çıkarıp fark ettirecektir. Prostat günümüzde artık çok duyduğumuz yaygın denecek kadar çoğalan b Prostat başlangıcı; olduğunuzu anlamanızı zor olmayacaktır. Çünkü kendini hemen gösteriyor. Birçok belirtisi kendini öne çıkarıp fark ettirecektir. Prostat günümüzde artık çok duyduğumuz yaygın denecek kadar çoğalan bir hastalık haline gelmiştir. Tüm erkeklerin korkulu rüyası olan bu hastalığın en sık görülen hastalığı normal prostat büyümesidir.

İlerleyen yaş sebebi ile özellikle 50 yaşından sonra erkeklerin yarısında prostat büyümesine bağlı olarak belirtiler görülür. 60 yaş sonrası erkeklerde bu oran yüzde 70'lere kadar çıktığı görülür. Çevremize baktığımızda erkeklerin üçte birinde mutlaka prostat büyümesine bağlı olarak operasyon geçirmek durumunda kalmaktadır. Yani erkeklerin üçte biri prostat büyümesinden etkilenmektedir. Prostat erkeklerde çok görülen bir hastalıktır. Bu kadar çok görüldüğünden erkeklerin çok dikkatli olmak zorunda oldukları ve sık sık doktora gidip kontrol altında olmaları gerekmektedir. 

Prostat Başlangıcı
Prostat başlangıcı nelerdir ve nasıl anlaşılır;
 • İdrar yaparken idrarın kesik kesik gelmesi prostatın en belirgin özelliğindendir. Prostat başlarken idrarın yavaşlamasıyla kendini gösterir.
 • Ayakta veya oturarak idrar yaparken idrar kanallarında yanma
 • İnce bir sızı şeklinde hafif ağrılar
 • Prostat başlayan kişide idrarını güçlü yapamaması yani idrarını ileriye doğru yapamaması
 • İdrarını tam olarak boşaltamama
 • Küçük küçük damlalar halinde akması prostat başlangıcının belirtilerindendir.
 • İdrar yaparken hemen gelmemesi bir süre bekleyip ondan sonra gelmesi
 • İdrar yaparken yavaşlama olduğu için idrar süresinin artması
 • Sık sık idrara çıkma hissi
 • Gece uykudan uyandıracak kadar idrar yapma isteği
 • İdrarda kan görülmesi
 • İdrarın tam olarak yapılmaması sonucu böbreklerin zarar görmesine kadar dayanan bir idrar durgunluğu ve bu sebeple bazı bölgelerde özellikle, karının yan taraflarındaki boşluğa yani böğüre kadar vuran bir ağrı, 
 • İdrar kesesinin normalden daha çok şişmesi halinde karın ve alt karın bölgesinde şişlik ve bu bölgeye elle veya bir cisimle bastırıldığı zaman idrar kaçması 
 • Ani idrar hissinin oluşması ile idrar kaçırma da prostat başlama belirtilerindendir. 
 • Yukarıdaki prostat başlangıcı belirtilerinden bir ya da birkaçı var ise hemen doktora gidip bir ürolog uzman tarafından makattan muayene edilerek prostatın büyüklüğünü şeklini kıvamını ve kitlesini değerlendirilmelidir. Ultrasonografi ve psa tetkikleri ve testleri yapılıyor fakat en etkin teknik yöntemi makattan parmakla yapılan yöntemdir. Hastalanan kişiye başlama belirtileri sorulur ve şikayete göre de tanıyı koymak mümkündür.
]]>
Prostat Kisti https://www.prostat.gen.tr/prostat-kisti.html Tue, 04 Dec 2018 07:04:37 +0000 Prostat Kisti, Prostat kisti, erkek üreme sisteminde bulunan bir kanser durumudur. Türkiye’de erkeklerde Amerika’da ki erkeklere oranla daha az görülmekte ve diğer kanser türlerine göre daha az risk taşıyan bir kist çeşidid Prostat Kisti, Prostat kisti, erkek üreme sisteminde bulunan bir kanser durumudur. Türkiye’de erkeklerde Amerika’da ki erkeklere oranla daha az görülmekte ve diğer kanser türlerine göre daha az risk taşıyan bir kist çeşididir. Amerika Birleşik Devletlerinde erkeklerde prostat kisti tanısı ikinci sırada görülmekte ve her yıl üç erkekten birisin prostat kisti taşıdığı bilinmektedir.

Prostat erkeklerde idrarın akışını sağlayan kalın bağırsağın son kısmı (Rektumun) önünde ve mesane yani idrar torbasının alına yerleşmiş ceviz büyüklüğünde organdır. Erkek hormonları olan androjenler prostatın büyümesini sağlarlar. Eğer prostat bezinde kist oluşumu olduysa ve prostat aşırı büyüdüyse, prostat üretraya baskı uygulayarak idrar sıvısının, idrar torbasından, penise doğru gitmesini yavaşlatır bazen de idrarın akımını tamamen durdurur. Prostat kistinin sebepleri kesin olarak bilinmemekle birlikte bulaşıcı olmadığını, insandan insana geçmeyen bir  kist  olmadığını bilmek önemlidir.

Prostat Kistinin Oluşumunda Risk Faktörleri Nelerdir

Prostat kistinin oluşumu için yapılan tıbbi araştırmalar, bu hastalığın gelişme riskini arttıran bazı nedenler olduğu sonucuna varmıştır. Bu nedenler arasında ilk olarak yaş faktörü önemli bir risk olarak rol oynar. 45 yaş altında sık görülmeyen prostat kisti, yaş arttıkça erkeklerde tehdit unsuru olarak ortaya çıkar. Ancak en sık görülen yaş 65 yaş ve üstü erkeklerde görülmektedir. Kalıtsal olarak da ortaya çıkan prostat kisti erkek kardeşlerden birinde görülmüşse diğer erkek kardeşlerde de görülme olasılığını arttırmaktadır. Ayrıca Amerikada yaşayan siyahi erkeklerde beyaz erkeklerden daha sık görüldüğü  sonucuna da varılmıştır.

Erkeklere uygulanan ultrason girişlerinde prostatik intraepitelyal neoplazi hücrelerinin yüksek dereceli olduğu görülmüşse prostat riskini anormal derecede arttırdığı görülmüştür. Yine hayvansal gıdaları, doymuş yağları fazla tüketen erkekler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre prostat kisti riskinin arttığı da gözlemlenmiştir.

Prostat Kisti Belirtileri Nelerdir

Prostat kistinin ilk belirtileri olarak, prostat kisti bulunan hastalar idrar yapamama ile ilgili bir çok sıkıntılı problemler, ereksiyon yaşama zorluklar,  hasta idrarını yaparken sırtta, kalçada, belde ve uyluk kısmında şiddetli ağrılarla birlikte gelen idrar yolundan gelen kan problemleri, kişinin prostat kisti olduğu  belirtilerden bazılarıdır. Hasta hemen  bu problemleri yaşadığı takdirde hemen uzman bir doktora görünmelidir. Prostat kisti taşıyan hasta bazen idrarını kanlı yaptığı gibi, bazen de sık sık idrara çıkma isteği, bazen de zorlanarak az az idrar yapma, sancılı idrar yapma gibi şikayetleri olduğu görülmektedir.

Bu belirtiler unutulmamalıdır ki prostat kisti dışında rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir. Örneğin aynı belirtiler prostat büyümesi, enfeksiyon gibi hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu belirtiler olduğunda rahatsızlığınızın teşhisini koymak için üroloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Prostat Kisti

Prostat Kisti Tanısı Nasıl Koyulur

Prostat kisti belirtileri yavaş yavaş kendini gösterdiği zaman erken tanı için çeşitli tıbbi  yöntemler kullanılır. Bu belirtiler görülsün ya da görülmesin 45-50 yaş aralığına gelmiş her erkeğin mutlaka yılda bir prostat  kisti tarama yöntemlerinden birinden geçmesi sağlıklı olacaktır. Doktor bazen prostat kisti teşhisi koyarken bazı yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemler arasında doktor eldivenli parmağını kayganlaştırarak  makattan erkeği muayene edebilir. Bazen de prostat kisti tanısı için PSA testi (prostat spesifik antijen) şüpheli hastadan kan alınarak yapılabilir. Ve PSA test sonucuna göre teşhis konur. Uzman doktor bazen de transrektal ultrason veya sistoskopi ile prostat bezindeki anormal durumları inceleyerek bir sonuca varabilir.

Hasta prostat kisti bulunan hasta i]]> Prostat İlaçları https://www.prostat.gen.tr/prostat-ilaclari.html Tue, 04 Dec 2018 16:02:30 +0000 Prostat İlaçları, Prostat erkeklerde spermi taşıyan sıvıyı üreten üreme bezine verilen isimdir. Bu üreme bezi idrarın vücuttan atılması sırasında idrar yolunun mesaneye bağlandığı bölümü çevreler. İdrar yolunu saran Prostat İlaçları, Prostat erkeklerde spermi taşıyan sıvıyı üreten üreme bezine verilen isimdir. Bu üreme bezi idrarın vücuttan atılması sırasında idrar yolunun mesaneye bağlandığı bölümü çevreler. İdrar yolunu saran bezler büyümeye başlayınca prostat rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu bezlerdeki büyüme idrarın tam olarak akmamasına neden olur. İdrarın akış hızı azaldığı gibi tam olarak kesilme durumu da söz konusu olabilir. Durum böyle olunca idrarın akış hızını sağlayan mesane daha hızlı çalışmaya başlar. İdrar, kanallara baskı yaparak mesanede problemler meydana gelir. Mesane görevini yerine getirebilmek için daha hızlı çalışmaya başlar. Fakat mesane tam olarak boşalmadığı için biriken idrar nedeniyle mesanede taş oluşmaya ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar görülmeye başlar. Genellikle 45-50 yaş ve üzerindeki erkeklerde meydana gelir. Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile prostatın hacminde de büyüme görülür. Fakat asıl problem hacimdeki artma değildir. Prostat normalde yaklaşık olarak 20 gram ağırlığındadır. Ceviz büyüklüğüne yakın bir görüntüsü vardır. Eğer prostatta büyüme olursa görünüm  greyfurt büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Testlerde normal aralıklarda seyretmeyen değerlerdir. Olması gereken değerin seviyesi sağlıklı bir erkekte 4 ml'nin altında olmalıdır. Eğer ki belirtilen seviye miktarı daha üst değerlerde ise bu durum hastalık habercisi olabilir. Prostat Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Prostatın iyi huylu ya da habis adı verilen tümörleri vardır. İyi huylu prostat büyümelerinde el muayenesi ve yapılan tetkiklerinin sonucuna göre tedavi yöntemine karar verilir. Her ilaçla veya cerrahi müdahale yapılır. Her prostat evresinin tedavi yöntemi farklıdır. Tedavi yöntemlerini daha çok prostatın çap büyüklüğü belirler. İlaç tedavisi prostatı tamamıyla yok etmediği için genelde daha küçük çaplı olanlarda tercih edilir. Prostat belirtileri hastayı rahatsız etmeye başladığında ve hastanın yaşam kalitesi düştüğünde ilaç tedavisi önerilir. Bu ilaçlar genelde bitkisel ilaçlar, alfa blokerler, muskarinik reseptör antagonistleri, 5 alfa redüktaz inhibitörler ve bu ilaçların kombinasyonları şeklinde sıralanabilir. Bu ilaçların etkileri birbirinden farklıdır. Bitkisel ilaçlar bitki özlerinden yapılır. Bitkilerin kök, polen, çekirdek, kabuk ya da meyvesi kullanılarak elde edilir. Bitkilerden elde edilen prostat ilaçlarının içeriği genellikle kabak çekirdeği, Afrika kuş üzümü ağaç kabuğu, çavdar poleni, Güney Afrika yıldız otu, ısırgan otu kökü ve Amerikan bodur hurma meyvesinden oluşur. Alfa blokerler prostatta düz kasları gevşettiği için idrar akışını düzenler. Bunun için kullanılan 5 tür alfa bloker vardır.
Prostat İlaçları
Bu ilaçların etkileri birbirine benzer olsa da yan etkileri farklılık gösterir. Yaklaşık olarak birkaç hafta içinde etkisini gösteren ilaçlar prostatın büyümesini önlemez. Bu ilaçlar sade hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlayan ilaçlardır. 5 alfa redüktaz inhibitörleri prostatın büyümesine engel olduğu gibi hatta küçülmesini de sağlayabilir. Özellikle prostat 40 ml'den daha büyük olduğunda ilaç etkisini daha fazla gösterir. Bu ilaçlar kullanılmaya başlandıktan itibaren 3 ile 6 ay içinde etkilerini göstermeye başlar. İlaçların o kadar güçlü etkileri vardır ki hastalar cerrahi müdahale girişiminden vazgeçer. Bu ilacın etkileri gibi ya etkileri de oldukça kuvvetlidir. Yan etkiler genellikle cinsel fonksiyonlarla alakalıdır. Bunlar boşalma sorunları ve erekte olamama gibi sorunlardır. Bu yan etkileri azaltmak için diğer ilaçlarla birlikte kombinasyon yapılarak kullanılırlar. Muskarinik reseptör antagonistleri mesanede oluşan anormal derecedeki kasılmaları azaltır. Hastada aktif mesane olduğunda yani mesaneyi kullanabilme yetisi olduğunda tercih edilir. İdrardan sonra mesanede idrar kalıyorsa ve mesane tam olarak boşalamıyorsa bu ilaçlar kullanılmaz.
]]>
Prostat Kürü https://www.prostat.gen.tr/prostat-kuru.html Wed, 05 Dec 2018 11:00:48 +0000 Prostat Kürü; için en etkili kür brokoli kürüdür. Prostat kürü olan brokoli kürü prostat büyümesinin yanı sıra prostatite de etkili bir kürdür. Prostat kürü için hazırladığımız brokoli kürü düzenli ve tavsiye edild Prostat Kürü; için en etkili kür brokoli kürüdür. Prostat kürü olan brokoli kürü prostat büyümesinin yanı sıra prostatite de etkili bir kürdür. Prostat kürü için hazırladığımız brokoli kürü düzenli ve tavsiye edildiği gibi kulanılırsa hasta faydasını görür. Brokoli içerisinde bulunan beta karoten sayesinde mide, bağırsak ve yemek borusu kanserleri ile mücadelede bir numaralı üründür. Brokolinin içerisinde A vitamini, B vitamini, C vitamini, K vitamini ve E vitamini bulunmaktadır. Mineral bakımından da oldukça zengindir. Magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve potasyum bakımından çok zengindir.


Prostat için Brokoli Kürü; 

Kaynamakta olan bir litre suyun içine 200-250 gram brokoli katılır. Brokoliyi kısık ateşte dört dakika haşlıyoruz. Haşlanan brokoliyi ılımaya bırakalım. Ilıdıktan sonra brokoli suyunu tülbent veya ince süzgeç ile süzelim. Süzdüğümüz brokoli suyunun üç eşit parçaya ayıralım. Böldüğümüz brokoli suyunu sabah, öğlen ve akşam aç karnına içelim. Brokoli suyu ıçildikten sonra en az yirmi dakika hiç bir şey yiyip içmeyelim. Sadece su içebiliriz. Suyu günde bir litre içelim. Prostat kürünü kullanacak kişi çalışıyorsa ve öğle vaktinde kürü uygulama imkanı yoksa. Hazırlanan kürün yarısını sabah, yarısını öğlen içebilir. Yalnız suyu bir litre yerine beş yüz, altı yüz litre içmelidir. Brokoli kürünü  toplamda yirmi bir gün uygulayalım. Brokoli kürünü yedi gün uyguluyoruz. Üç gün ara veriyoruz. Bu şekilde üç günlük aralar hariç yirmi bir güne tamamlıyoruz. 

Prostat Kürü
Prostat İçin Brokoli Kürü;

Bir litre suyu kaynatalım ve içerisine 200-250 gram brokoliyi içine katalım. Sabah, öğlen, akşam yemeklerden önce tüketelim ve bir litre su içelim. Yalnız bu defa 45 gün kür uygulanır. Fakat üç günlük aralar dahil değildir.

Prostat brokoli kürü düzenli olarak uygulanır ise hasta faydasını görür. Eğer kür tamamlandıktan sonra şikayetler yenilerse 15 günlük bir kür daha uygulanır.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Prostat https://www.prostat.gen.tr/ibrahim-saracoglu-prostat.html Thu, 06 Dec 2018 07:42:58 +0000 İbrahim saraçoğlu prostat, iyi huylu prostat için İbrahim saraçoğlu brokoli kürünü tavsiye etmektedir. İbrahim saraçoğlu prostat tedavisin de doktorun verdiği talimatlara uyulmasını verilen ilaçlara devam edilip kürün destek İbrahim saraçoğlu prostat, iyi huylu prostat için İbrahim saraçoğlu brokoli kürünü tavsiye etmektedir. İbrahim saraçoğlu prostat tedavisin de doktorun verdiği talimatlara uyulmasını verilen ilaçlara devam edilip kürün destek olarak kullanılabileceğini belirtmiştir. İbrahim saraçoğlu prostat büyümesinin 2 yıldan beri devam ediyor olmasına rağmen hala düzelmediyse brokoli kürünü uygulamak gerektiğini belirterek brokoli kürü tarifini ve nasıl  kullanacağını şöyle  anlatmıştır.


İbrahim saraçoğlu prostat için brokoli kürü hazırlanışı ve kullanımı, 1 litre suyun içerisine 200/250 gram civarında brokoli koyun ve kısık ateşte ortalama 4/5 dakika haşlayın. İyilikten sonra suyunu süzerek ayırın. Elde edilen brokoli suyunu cam ağzı kapalı kavanozlara eşit miktarda 3'e bölün. Aç karnına sabah, öğle ve akşam aç karnına için. Brokoli suyunu içtikten sonra yaklaşık 20 dakika bir şey yiyip içmeyin. Şu içilebilir bir sakıncası yok. Eğer çalışan bir insansanız ve yanınızda götürme şansınız yok ise ikiye bölüp sabah ve akşam tüketebilirsiniz. Haşlanmış brokoli parçalarını tüketmek zorunda değilsiniz.
İbrahim Saraçoğlu Prostat
Ancak salatalara eklenip değerlendirilmesi mümkündür. İhtiyacınız oldunuz brokoli suyudur. Her gün tüketin ve yedi gün devam edin yedi gün sonra 3 gün ara verip tekrar  yedi  gün toplamda 21 gün brokoli kürü içmiş olmanız gerekir. Uygulama sonunda size iyi gelecektir. Eğer tekrar ederse tekrar 15 gün deneyin. Brokoli kürü iyi huylu prostatta olumlu sonuçlar doğurur. 
]]>
Prostat https://www.prostat.gen.tr/prostat.html Thu, 06 Dec 2018 17:39:10 +0000 Prostat, boyutları kestane kadar olan bir salgı bezidir. Mesanenin alt tarafında, rektum yani makatın ön kısmında bulunur. Merkez kısmında üretra adı verilen mesaneden idrarın boşaltılmasını sağlayan kanal bulunur. Cinsel boş Prostat, boyutları kestane kadar olan bir salgı bezidir. Mesanenin alt tarafında, rektum yani makatın ön kısmında bulunur. Merkez kısmında üretra adı verilen mesaneden idrarın boşaltılmasını sağlayan kanal bulunur. Cinsel boşalma esnasında prostatın etrafındaki kaslar seminal sıvının üretraya dolmasını sağlar. Bu sıvı üretradan penis ucuna gelerek buradan dışarıya çıkar. Prostatta büyüme olursa, üretra sıkışır ve idrar akışı zorlanır. Büyümenin derecesine göre idrar tamamen durabilir. Bu yüzden prostat kanserinin belirtileri arasında idrar yapma güçlüğü bulunur.

Prostat bezi yanından penise uzaman ve sertleşmeyi kontrol altında tutan sinir lifleri vardır. Eğer prostat kanseri nedeniyle ameliyatta sinirlerde zedelenme olursa, peniste impotans yani sertleşme sorunu ortaya çıkabilir. Günümüzde gelişen tıbbi tekniklerde sinirleri koruyan yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin uygulanması tümörün boyutuna ve yerleştiği yere bağlıdır. Eğer peniste sertleşme sorunu ortaya çıkarsa, bu tedavi edilebilir bir durumdur.


Prostat hastalıkları nelerdir

Erkeklerde prostatın en fazla görülen hastalığı prostat büyümesidir. Daha çok 50 yaşın üzerindeki erkeklerde % 50 oranında prostat büyümesi belirtileri ortaya çıkar. Bu oran 60 yaşından sonra % 70 lere kadar ilerler. Toplumda erkeklerin üçte birinin prostat büyümesi yüzünden müdahale geçirdikleri belirlenmiştir. Bu kadar yaygın bir hastalık olduğundan, erkeklerin prostat kontrolü için sıkça doktora gitmelerinde yarar vardır. Bunun dışında prostatın etkilendiği hastalıklar arasında prostat kanseri gelmektedir. Toplumda 6 erkekten biri bundan etkilenmektedir. Bir erkeğin prostat kanseri olması yaşamından 9 yıl eksilmesine neden olmaktadır.

Prostat kanseri neden olur

Vücuttaki hücreler belli kontrol mekanizması doğrultusunda  yenilenir. Bu vücuttaki hasar gören dokunun tamir edilmesini ve yenilenmesini sağlar. Tümör ise kontrol dışı çoğalan hücreler tarafından oluşturulur. Tümörlerin bazıları büyüse de, köken aldıkları dokuyla sınırlı şekilde kalır. Bunların yayılma riski olmaz. Böyle tümörler iyi huyu olarak tanımlanır. Diğer tümörlerde büyüdükleri gibi komşu organlara kadar ilerleyerek, organlara hasar verebilirler. Vücutta kan ve lenf dolaşımı yoluyla uzak organları da etkileyebilirler. Bunlar kötü huylu tümör yani kanser olarak tanımlanır. Prostat kanseri de bu şekilde oluşur. Tümörler yerleştiği yerlerde çoğalabilir ve organlara zarar verirler. Köken aldıkları organın dışına çıktıklarında ve orada büyüdüklerinde metastaz yapmış olurlar.
Prostat
Prostat kanserinin neden olduğu henüz kesin olarak bilinmemektedir. Uzmanların bir kısmı fazla yağlı besinlerin tüketimi gibi çevresel etkenlerin bunda rolü olduğunu belirtirken, bazıları da prostat kanserinin genetik olarak meydana geldiğini belirtir. Ancak prostat kanseri hastaları arasında yapılan bir araştırma kanserin en önemli riskinin ileri yaş olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle 50 yaşından sonraki erkeklerde prostat kanseri riski artmaya başlar. Bu yüzden erkeklerin 50 yaşından itibaren prostat kanseri açısından taranması gerekir. Erkeklerde en fazla görülen kanser türü de budur. Ayrıca erkeklerde kanser kaynaklı ölümlerde prostat kanseri ikinci sırada yer alır.

Erkekler uzun yaşadıkları sürece hemen hepsinde prostat kanseri gelişme riski vardır. Yaşın ilerlemesi önemli bir risk nedenidir. Tespit edilen kanserlerin % 85 kadarı 65 yaş ve üzerindeki erkeklerden meydana gelir. Nadir olarak genç yaştaki erkeklerde prostat kanseri gelişebilir. Araştırmalar Afrika kökenli olanların Asya kökenli olanlara daha fazla risk taşıdığını göstermektedir.
]]>
Erkeklerde Prostat https://www.prostat.gen.tr/erkeklerde-prostat.html Thu, 06 Dec 2018 18:44:29 +0000 Erkeklerde Prostat, birçok erkeğin korkulu rüyası olan prostat kanseri, deri kanserinden sonra erkeklerde en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Erkeklerin idrar kesesinin hemen altında bulunan salgı bezine prostat adı verilir. Erkeklerde Prostat, birçok erkeğin korkulu rüyası olan prostat kanseri, deri kanserinden sonra erkeklerde en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Erkeklerin idrar kesesinin hemen altında bulunan salgı bezine prostat adı verilir. Bu salgı bezi meninin akışkanlığında önemli derecede rol oynar. Salgı yapan hücrelerin anormal bir şekilde bozulması sonucu prostat kanseri ortaya çıkar. Genç erkeklerde ceviz büyüklüğünde bulunan bu salgı bezi, ileri yaşlardaki erkeklerde büyüyebilmektedir. Erken dönemde tanısı konmaz ise bu problem en fazla lenf düğümlerini ve kemikleri etkiler. Tedavi edilmediği sürece akciğer, karaciğer ve diğer organlara da zamanla yayılabilir. 70 yaş üzerindeki erkeklerin %50'sinde, 70 yaş üzeri erkeklerin ise hemen hemen hepsinde bu rahatsızlığa rastlanılır. Dünya üzerinde ise her 6 kişiden biri bu problemi yaşamaktadır. Erkeklerde prostat kanseri %10 oranında ölüme neden olmaktadır. 

Erkeklerde prostat nedenleri

Henüz kesin bir nedeni bulunmayan bu problemin genetik yatkınlık ve çevresel koşulların bu hastalığa neden olduğu tahmin edilmektedir. Problemin oluşmasına neden olan diğer risk faktörleri şunlardır:
 • Yaşın ilerlemesi
 • Ailede herhangi bir yakında prostat kanseri olması
 • Yağlı besinlerin aşırı tüketimi
 • Ayakta idrar boşaltımı
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • A ve D vitaminleri eksikliği 
 • Yaşlanınca hormonların etkisinin azalması
 • Irk (Bu konuda yapılan araştırmalar sonucu afroamerikan denilen ırkın bu hastalığa daha yakın olduğu tespit edilmiştir. 
Erkeklerde prostat belirtileri
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrar akımının güçsüzleşmesi
 • Kesik kesik idrar yapılması
 • İdrarda kan görülmesi
 • Kilo kaybı
 • İdrar torbası enfeksiyonu
Bu belirtiler çok hızlı bir şekilde yayılacağı gibi 10-15 sene içinde de görülebilir. Erkeklerde prostat kanserinin belirtiler tedavi edilmez ise kısa zamanda kemiklere yayılarak bütün vücudu sarabilir. 

Erkeklerde prostat  tanısı

İlk olarak rahatsızlığını anlayan hasta bir üroloji uzmanına başvurmalıdır. İlk olarak hastanın aile ve yaşam öyküsü dinlenir. Daha sonra ise prostat bezi elle muayene edilir. Kan ve idrar testleri, prostat biyopsisi, kemik taraması ve bilgisayarlı tomografi de erkeklerde prostat kanserinin teşhisi için kullanılan diğer yöntemlerdir. 

Erkeklerde Prostat
Erkeklerde prostat tedavisi

Bu hastalığın tedavisi kanserin yerleşim yerine ve kanserin gelişim evresine göre değişmektedir. Hastalığın tedavisi için ışın ve cerrahi tedavileri kullanılır. Ameliyat ile kanserli prostat çıkarılır ve idrar torbası ile idrar kanalı birbirine bağlanır. Ayrıca tedavi için radyoterapi ve krioterapi gibi yöntemler de kullanılmaktadır. 

Erkeklerde prostat ameliyatı ve komplikasyonları
 • Ameliyattan sonra ilk bir ay içinde hasta idrarını tutmakta zorlanır. Hastanın idrarını kaçırmasını önlemek için ameliyat sonrasında sonda takılır.
 • Ayrıca tedaviden sonra ani kalkma veya ağır bir yük taşıma gibi eylemlerde hasta idrar kaçırabilir. Bunu önlemek için hastanın kegel egzersizlerini yapması gerekir. 
 • Ameliyat sonrası bazı hastalarda ereksiyon ve sertleşme problemleri görülebilir. 
 • Kanser vücudun bazı bölgelerine yayılmışsa hastalık önlenebilir ancak tam olarak ortadan kaldırılamaz. 
 • Testosteron hormonu azaltılırsa kanserin yayılma riski de azalır. Bu nedenle testosteronları azaltmak için hormon tedavisi yapılabilir veya testislerin alınması gerekebilir. 
]]>
Prostat Akıntısı https://www.prostat.gen.tr/prostat-akintisi.html Fri, 07 Dec 2018 11:45:30 +0000 Prostat Akıntısı, durumu erkeklerin üreme organından çıkan ve uzun süreli olarak lavabosunu tutmakta zorlanmasından kaynaklanan bir sorundur. Bu soruna karşı bir takım önlemlerin alınmaması halinde prostat akıntısı Prostat Akıntısı, durumu erkeklerin üreme organından çıkan ve uzun süreli olarak lavabosunu tutmakta zorlanmasından kaynaklanan bir sorundur. Bu soruna karşı bir takım önlemlerin alınmaması halinde prostat akıntısı sorunu yaşanacaktır. Bunun ile birlikte prostat iltihaplanması sorunu ile birlikte cinsel güçte düşüşlerin de yaşanması mümkündür. Bu sebepten ötürü prostat akıntısı sorununa karşı dikkatli olunması gerekir. Prostat akıntısı konusu genellikle ihmal edilmesi sebebi ile ilerleyen yaşta hastaların karşısına tehlikeli sorunlar olarak çıkabilmektedir. Üstelik bu soruna karşı ne yapılması gerektiği ile ilgili olarak detaylı bilginin alınmaması da bu sorunun ilerlemesine neden olmaktadır. Tüm bu etkenlerden ötürü prostat akıntısı problemi ile karşı karşıya kalmamak adına daha dikkatli davranmak gerekmektedir.

Prostat Akıntısı Sorunu Yaşayan Kimseler

 • Özellikle yaşlılar ve yetişkin bireylerde
 • Aşırı sigara ve alkol tüketen kimselerde
 • Cinsel hastalıkları bulunan kimselerde (prostat iltihaplanması, kısır sorunu gibi)
 • Cinsel münasebet esnasında zorlama yaşayan kimselerde
 • Sağlıksız beslenen kimselerde

Sık sık prostat akıntısı sorunu gözlemlenmektedir. Bu sebepten ötürü yukarıda belirtilmiş olan ve risk grubu içerisinde olan kimselerin prostat akıntısı konusunda daha hassas davranmaları gerekmektedir. Özellikle de aşırı sigara ve alkol tüketen kimseler ile sağlıksız beslenen kimselerde bu sorunun görülme riski oldukça yüksektir. Bunun ile birlikte prostat akıntısı sorunu yaşlı kimselerin yarısından fazlasında gözlemlenmektedir. Bu durum beraberinde bu kimselerin kısa aralıklar ile ihtiyacını vakitsiz bir şekilde gidermelerine neden olmaktadır. Hastalar ne kadar kendilerine tutarlarsa tutsunlar prostat akıntısı sorunu sebebi ile tuvalet ihtiyaçlarını istemsizce gerçekleştirdikleri için lavaboya yetişemeden üstlerini kirletmektedirler. Bu durumun özel nedenleri bulunmak ile birlikte genel olarak yaşlıların prostat sıvısı salgılarının salgılanmaması nedeni ile gerçekleştiği bilinmektedir.

Prostat Akıntısının Temel Nedeni

Prostat sorunu prostat sıvısının yeterli  miktarda salgılanamamasından kaynaklanmaktadır. Bunun ile birlikte ilerleyen yaş ile birlikte bu bez görevini yerine getirmeden tamamen yetersiz kalmaktadır. Bu durum zaman ile gerçekleştiği için yaşlılarda sık sık görülme oranı yüksektir. Bu sebepten ötürü prostat akıntısının en temel nedenini prostat sıvısının salgılanamaması ya da az salgılanması neticesinden meydana geldiğini söylemek mümkündür. Hastaların bu tehlikeli soruna karşı bir an önce önlem alması ve gerekli muayenelerden geçmesi şarttır. Aksi takdirde hastalık daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Prostat Akıntısı

Prostat Akıntılarında Erken Tanının Önemi

Prostat akıntısı sorunu ile karşı karşıya kalan kimselerin bu sorunun nedeni ile ilgili olarak detaylı bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir. Zira bu sorun hakkında bilgisi bulunan kimseler prostat belirtileri gösterir göstermez erken muayene olma fırsatı yakalar. Bu durum ise hastalığın ilerlemeden kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Bu sebepten ötürü yaşlılarda ve özellikle bu sorun ile karşılaşma ihtimali yüksek olan ve özel durumu olan kimselerin prostat akıntısı sorununu iyi bilmeleri gerekir. Bu sayede erken tanı konulması sağlanmış olur.

Prostat Akıntısı Olan Hastaların Yapması Gerekenler

Prostat akıntısı hastalığı ile karşılaşan hastaların mutlaka uzman bir hekimden yardım almaları gerekmektedir. Bunun ile birlikte uzman hekiminin önermiş olduğu ilaçları da günün ve saatinde almalarında faydır. Ancak bu sayede prostat akıntısı sorununa çözüm bulunabilir. 

]]>
Prostat Kanseri https://www.prostat.gen.tr/prostat-kanseri.html Sat, 08 Dec 2018 07:18:22 +0000 Prostat kanseri, erkeklerde prostat salgı bezinde yaygın şekilde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Bu kanser erkekleri etkileyen kanser türleri arasında ilk sırayı alırken, kanser yüzünden ölümlerde akciğer kanserinin ardında Prostat kanseri, erkeklerde prostat salgı bezinde yaygın şekilde ortaya çıkan bir kanser türüdür. Bu kanser erkekleri etkileyen kanser türleri arasında ilk sırayı alırken, kanser yüzünden ölümlerde akciğer kanserinin ardından ikinci sırada yer almaktadır. Prostat kanseri her erkek için risk taşır. Bunun oluşma sebepleri arasında çevresel etkenlerin ve genetik faktörlerin etkili olabileceğini belirten uzmanlar, özellikle yaşın ilerlemesiyle riskin arttığını belirtiler.

Pankreas kanseri çoğu hastada oldukça yavaş bir gelişim gösterir. Uzun yıllar belirti vermeden ilerler. Çoğu erkeğin daha prostat kanseri olduğunu bilmeden başka hastalıklar nedeniyle öldüğü de bilinmektedir. Bazı hastalarda ise, prostat kanseri tanısı erken aşamada ve ilerleyen aşamalarda tespit edilebilir. Erkeklerde görülen en sık kanser türlerinden olan prostat kanserinin seyri oldukça sinsidir. Hastalarda bazen hiç belirti vermediğinden, uzmanlar 50 yaşından itibaren erkeklerin prostat kontrollerini düzenli olarak yaptırmalarını önerir.

Prostat kanseri bakımından risk faktörleri nelerdir

Prostat kanserinin nedenleri günümüzde net olarak bilinmemektedir. Bu hastalık bulaşıcı olmadığından, insandan insana geçmesi mümkün değildir. Ancak prostat kanserinin gelişme riskini yükselten bazı etkenler olduğu tespit edilmiştir. Bunlar;

Yaş faktörü: Prostat kanseri bakımından en önemli risk faktörü yaştır. Genellikle 45 yaşın altındaki erkeklerde nadir görülen bir hastalıktır. Yaş ilerledikçe kanserin gelişme riski de artar. Bu daha çok 65 yaşın üzerindeki erkeklerde sıkça görülür.

Aile öyküsü: Erkeklerin kendi erkek kardeşlerinde prostat kanseri varsa kendisi içinde risk yüksek olur.

Irk: Afrika ırkından olanlarda düşük olan risk, Asya kökenlilerde, Afrikalı Amerikalı olanlarda daha yüksektir.

Belirli prostat değişimleri: Mikroskop altında anormal şekilde görülen yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazisi bulunan hücreler prostat kanseri riskinin artmasına neden olur.

Diyet: Erkekler hayvansal yağ bakımından zengin olan, et ağırlıkla besinlerle diyet uyguluyorsa, prostat kanseri riski o oranda artar.

Prostat kanseri belirtileri nelerdir

Bazı hastalarda herhangi bir belirti vermeyen prostat kanseri, bazen de idrar yapma sorunlarına, ereksiyon zorluğuna, idrarda ya da semende kan, kalça, bel, sırt, uyluk bölgesinde ağrıya neden olabilir. İdrar sorunları idrar yapamama, idrarı durdurmakta zorlanma, sık idrara çıkma, idrarın akımında zayıflık, gece idrara çıkma ya da idrarın ağrılı olması şeklinde ortaya çıkabilir. Ancak bunlar her zaman kanser belirtisi de olmaz. Bu nedenle kişinin bir üroloji uzmanına muayene olması ve tetkikleri yaptırması gerekir.

Prostat Kanseri
Prostat kanseri tanısı

Hastalığın erken aşamada tanısı için bazı tetkikler yapılmaktadır. Bunlar arasında prostatın elle muayene edilmesi, transrektal ultrason yapılması, transrektal biyopsi bulunur. Eğer yapılan fiziki muayene ve tetkiklerin neticesinde kanser teşhisi yapılmazsa, prostat büyümesi bakımından kişi tedaviye alınır. Bu durumda cerrahiyle prostat belirtileri tedavi edilebilir. Kanser teşhisi yapılırsa hastalığın evrelenmesi sonucunda tedavi planı yapılır. Bunun için hastaya kemik sintigrafisi, BT, MR gibi ileri tetkiler yapılır. Bu prostat kanserinin yayılımı içinde bilgi sahibi olmaya yarar.

Prostat kanseri evreleri

Evre 1: Bu aşamada yapılan parmakla muayene sırasında kanser hissedilmez. Genellikle prostat büyümesi yüzünden yapılan cerrahi girişimde kaanser fark edilebilir.
Evre 2: Kanser ilerleme gösterse de, henüz prostat içinde olur. Prostata İyi Gelen Bitkiler https://www.prostat.gen.tr/prostata-iyi-gelen-bitkiler.html Sun, 09 Dec 2018 01:33:48 +0000 Prostata iyi gelen bitkiler, prostat erkeklerde üreme sistemindeki bir salgı bezidir. En önemli rahatsızlıkları arasında prostat büyümesi, prostat iltihabı, prostat kanseri bulunur. Bu konuda her erkek risk taşımaktadır. Bunların Prostata iyi gelen bitkiler, prostat erkeklerde üreme sistemindeki bir salgı bezidir. En önemli rahatsızlıkları arasında prostat büyümesi, prostat iltihabı, prostat kanseri bulunur. Bu konuda her erkek risk taşımaktadır. Bunların erken teşhis edilmesi, önlenmesi oldukça önemlidir. Özellikle ilerleyen yaşlardaki yaşam kalitesini iyileştirmek için doğadan faydalanılabilir. Uzmanlara danışarak prostata iyi gelen bitkiler kullanılabilir. Uzmanlara göre 50 yaşın üzerindeki her erkek prostat taramasından geçmelidir. Çünkü prostat rahatsızlıkları sinsice ilerler. Pek çok hastada herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bu açıdan hem koruyucu tedbirlerden faydalanmalı, hem de tıbbi kontrolleri ihmal etmemek gerekir. Uzmanlara göre prostata iyi gelen bitkilere birlikte göz atalım.

Prostata iyi gelen bitkiler nelerdir

Cüce palmiye: Prostat hastalıkları arasında bulunan prostat kanserine ve prostat iltihabına iyi gelen cüce palmiye özellikle Amerika'da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Hastalardaki sık idrara çıkma yakınmalarının ve diğer prostat belirtilerinin azalmasında bu bitkinin etkili olduğu belirtilir.

Isırgan otu: Dünyada yaygın şekilde prostata iyi gelen bitkiler arasında gösterilen ısırgan otunun özellikle köküyle hazırlanan çayı tavsiye edilir. Hastalardaki idrar akışının düzeltilmesinde, dolayısıyla mesanenin tam olarak boşaltılmasında etkisi fazladır. Isırgan otu çayı demlenerek hazırlanır. Yaklaşık 10 dakika sıcak suda bekletilen bitkiyi ister şekersiz, isterseniz az şekerle tatlandırarak günde 2-3 defa içebilirsiniz.

Kırmızı yonca: Bu bitki üreme sistemi üzerine oldukça faydalı etkilere sahiptir. Bununla hazırlanan çay prostata olduğu kadar kadınlarda menopoz belirtilerinin azaltılmasında kullanılabilir. İdrar akışını düzelterek, prostat yüzünden oluşan olumsuz etkileri düzeltir.

Çim poleni: Prostat sorunları nedeniyle hastaların gece idrara çıkma sorunlarına iyi gelen bir bitkidir. Bunun yanında prostat büyümesine de iyi gelir. Düzenli olarak kullanılırsa, prostatta küçülmeye neden olur.

Prostata İyi Gelen Bitkiler
Yakı otu: Bu şifalı bitki prostata iyi gelen bitkiler arasındadır. Özellikle prostat iltihabında faydalı olur. Enfeksiyonun tedavisinde uzmanlara danışarak yakı otu kullanılabilir.

Prostata iyi gelen bitkiler alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bunun yanında beslenmede ceviz yağı, kanola yağı, keten tohumu yağı gibi bitkisel yağların tüketilmesi, sebze ve meyveye ağırlık verilmesi tavsiye edilir. Bunlar içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde vücudun direncini arttıran etkenlerdir. Ayrıca sarı kantaron, brokoli gibi bitkilerde prostata iyi gelir. Gerek taze tüketerek, gerekse çay şeklinde hazırlayarak bitkilerin şifalı etkilerinden faydalanabilirsiniz.
]]>
Prostat Biyopsisi https://www.prostat.gen.tr/prostat-biyopsisi.html Sun, 09 Dec 2018 01:53:59 +0000 Prostat biyopsisi, kanser dokusunun prostatta var olduğu şüphe edildiğinde prostattan bir doku örneği almak için yapılan işlemdir. Prostat küçük kestane büyüklüğü kadar bir organdır. Sperm beslenmesini ve yumurta transf Prostat biyopsisi, kanser dokusunun prostatta var olduğu şüphe edildiğinde prostattan bir doku örneği almak için yapılan işlemdir. Prostat küçük kestane büyüklüğü kadar bir organdır. Sperm beslenmesini ve yumurta transferini kolaylaştıran sıvı üretimi sağlar. Prostat biyopsisi esnasında doku almayı sağlayan özel bir iğne (trucut iğnesi) prostat dokusu içine sokularak doku parçaları elde edilir. Prostat biyopsisi üroloji ve ya radyoloji doktorları tarafından yapılır. Hastalardan çoğunlukla 2 sebepten prostat biyopsisi istenir.

 • Prostat hastalığı araştırmaları sonrasında PSA testinin yüksek görülmesidir.
 • Prostat muayenesi esnasın da parmakla rektal muayenede prostat üstünde tümör şüphe edilen dokuların tespit edilmesidir. Prostat biyopsisi esnasında çıkartılan doku örnekleri patoloji bölümü olarak mikroskop altında incelenir ve prostat dokularının arasında kanser hücreleri olup olmadığı tespit edilir. Şayet kanser hücresi tespit edilirse mevcut olan tümörün saldırganlık derecesi ve biyopsi materyalindeki büyüklüğü belirlenerek seçilecek olan tedaviye yardımcı olması amaçlanır.

Prostat biyopsisi neden yapılır

Prostat biyopsisi, prostat içerisinde kanser olup olmadığını anlamak amacıyla yapılır. Çoğunlukla aşağıdaki durumlar meydana geldiğinde hastalardan prostat biyopsisi yapması istenir.

 •   PSA değerleri hastanın o anki yaşı ile normal değerlerin üzerinde ise;
 •   Parmakla yapılan rektal muayenede prostat üstünde anormal dokular tespit edilirse;
 •   Önceden biyopsi yapılmış ve tümör çıkmamış hastalarda PSA seviyeleri yükselmeye devam ediyor ise;
 •   Daha öncesinde yapılmış prostat biyopsilerin de tümörleşme ihtimali görülen dokular tespit edilmiş ise;

Prostat Biyopsisi

Prostat biyopsisinin taşıdığı riskler nelerdir

Prostatit biyopsisi sonrası 4 önemli komplikasyon görülebilmektedir. Bunlardan ilki ve en önemli olanı enfeksiyondur. Yani enfeksiyon, prostat biyopsilerin den sonra elde edilen en önemli komplikasyondur. Bu enfeksiyonun önüne geçebilmek için biyopsi öncesin de antibiyotik kullanılmaktadır. Klinik de yalnızca antibiyotik kullanımı ile enfeksiyonun yeterince önüne geçilemediği düşünüldüğünden prostat biyopsisi işlemi kişi, hastanede yatırılarak yapılmaktadır. Prostat biyopsisi rektum dan yapılacak olan bir işlem olduğundan işlem öncesin de rektal temizlik önemli kılınmaktadır. Rektal temizliği lavman yapmak sayesinde olmaktadır. Çoğu klinikte hasta ayaktan başvurur, lavmanı kendisi yapar ve biyopsi sonrasında ayaktan taburcu edilmelidir. Hasta işlemden 3 saat önce yatırılır, koruyucu antibiyotik damardan verilir kişiye hemşirelerin gözetimi altında lavman uygulanır. İşlemi uygulayacak doktor rektal muayene yaparak rektumun bütünüyle temizlendiğini kontrol eder işlem sonrasında ise hasta tekrar gözlem altına alınır herhangi bir komplikasyon gelişmediği tespit edilene kadar bekletilir. Bunlar sayesinde prostat biyopsisinin en önemli komplikasyonu, enfeksiyon kliniğimiz de hemen hemen hiç görülmemektedir.

]]>
Prostat Bitkisel Tedavi https://www.prostat.gen.tr/prostat-bitkisel-tedavi.html Sun, 09 Dec 2018 20:29:37 +0000 Prostat bitkisel tedavi, prostat her erkeği tehdit eden rahatsızlıklar arasındadır. Yaşın ilerlemesi prostat hastalıkların ortaya çıkışını hızlandırmaktadır. Bu nedenle erken dönemde prostat için önlem alınmalı ve prosta Prostat bitkisel tedavi, prostat her erkeği tehdit eden rahatsızlıklar arasındadır. Yaşın ilerlemesi prostat hastalıkların ortaya çıkışını hızlandırmaktadır. Bu nedenle erken dönemde prostat için önlem alınmalı ve prostat hastalığı sırasında tıbbi tedaviyi destekleyecek bitkisel tedavilerden destek alınmalıdır. Ancak bunun için bir uzmana danışılmalı ve doktor önerisi alınmalıdır. Prostat bitkisel tedavi için rahatlatıcı pek çok bitkisel destek bulunmaktadır. Bunlar arasında sizlere önerebileceğimiz kürlerden uygun olanı tercih edebilirsiniz. Özellikle prostat nedeniyle oluşan yakınmalarınızı bu sayede azaltabilirsiniz. İdrara çıkma sorunları, idrar akım hızı, gece idrara çıkma problemlerinize çözüm bulabilirsiniz.

Prostat bitkisel tedavi seçenekleri

Sarımsak ve brokoli kürü: Bir litre suyun içine ayıklanmış 20-25 diş sarımsağı koyun. İçine küçük doğranmış brokoliyi ilave edin. Bunu ortalama yarım saat kadar orta ateşin üzerinde kaynatın. Bunu daha sonra süzerek soğutun. İçine herhangi bir tatlı madde ilave etmeden için. İdrar söktürücü olarak ta kullanılan bu kür, prostat bitkisel tedavi için faydalıdır.

Sarı kantaron kürü: Üç litre suyun içine yarım kilo kuru sarı kantaronu bir saat kadar kısık ateşte kaynatmalısınız. Kaynayınca hemen altını kapatın ve soğumasını bekleyin. Daha sonra kapalı bir kavanozun içinde buzdolabında saklayın. Her gün sabahları ve akşamları bir bardak bu karışımdan için. İçine yine şeker gibi tatlandırıcıları koymayın. Prostat nedeniyle oluşan şikayetleriniz böylece azalacaktır.

Isırgan otu kürü: Bu şifalı bitkinin sağlık için pek çok faydası vardır. Prostat için 3,5 su bardağı suyun içinde bir tutam kadar ısırgan otunu kaynatın. Daha sonra çayı demlenmeye bırakın. Hafif ılımış halde bunu 2-3 bardak içebilirsiniz. Eğer prostat açısından riskli olan 50 yaşın üzerindeyseniz, her gün bu bitkisel kürü tüketmenizi önerebiliriz. Daha önceki yıllarda haftada iki kez içilebilir.

Prostat Bitkisel Tedavi
Kereviz kürü: Bir litre suya 10 gram kereviz yaprağı, 10 gramda hazenbel ilave edin. Bunu 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra 25-30 dakika kadar demlendirin. Kavanozun içine koyarak ağzı kapalı olarak muhafaza ettiğiniz karışımdan sabah ve akşam tok olarak birer su bardağı içebilirsiniz. Prostat bitkisel tedavi seçeneği olarak bu kürü bir ay süreyle uygulayabilirsiniz

Brokoli kürü: Sadece brokoli bile prostat bitkisel tedavi için uygun bir bitkidir. Bir litre suda 250 gram gram brokoli 5 dakika kadar kaynatılır. bDaha sonra süzülen karışım, gün içinde 3-4 bardak içilebilir.
]]>
Prostat Masajı https://www.prostat.gen.tr/prostat-masaji.html Mon, 10 Dec 2018 03:44:25 +0000 Prostat masajı, prostat bezinin sağlığına yararlı bir masajdır. Hafifçe prostat bezine dokunularak yapılır. Hem cinsel işlevinin devamında, hem de prostat sorunlarında yararlı etkileri bulunur. Tıbbi ortamda ön sevişmeyle ya d Prostat masajı, prostat bezinin sağlığına yararlı bir masajdır. Hafifçe prostat bezine dokunularak yapılır. Hem cinsel işlevinin devamında, hem de prostat sorunlarında yararlı etkileri bulunur. Tıbbi ortamda ön sevişmeyle ya da tekil etkinlikte uygulanabilen bir masajdır. Özel bir masaj aletinin anüse yaklaşık 10-12 cm kadar yerleştirilmesiyle masaj uygulanabilir. Eğer bu özel alet bulunmuyorsa, parmakla da yapılabilir. Fakat parmak uzunluğu prostata kadar yeterli olmayabilir. Bu yüzden genellikle anüs ile masaj aleti özel olarak kayganlaştırılır ve kolayca masaj yapılabilir.

Prostat bezi dokuları duyarlı bir yapıdadır. Prostat masajı sırasında bu dokulara hafifçe dokunulur. Ancak çok dikkatli olunması gerekir. Masaj için kullanılan özel aletin ebatı yumurtadan biraz büyükçedir. Prostatın yerini tam olarak tespit edebilir. Böyle dolaysız bir temas erkeklerin çoğunluğunda, yoğun bir his oluşturur. Aletin prostat bezi etrafında özenle dolaştırılması, prostat masajında en fazla tercih edilen tekniktir. Bu erkeklerin çoğunluğunda cinsel sorunların çözümlenmesini, ayrıca üreme sistemi problemlerinin giderilmesini sağlayabilir.

Prostat masajı yararları nelerdir

Masajın uygulanması erkeklerde cinsel duyguların artmasını, iktidarsızlık, sertleşme problemlerin çözümlenmesini sağlayabilir. Prostat masajı sayesinde pelvik bölgede engellenmiş kan akımının tekrar düzenlenmesi mümkün olabilir. Bu cinsel yaşamda olumlu etkiler yapar, ereksiyonun uzun süre devam etmesini sağlar. Aynı zamanda orgazmdan alınan zevki arttırır, cinsel gücün artmasında etkili olur.

Prostat masajı yapılması erkeklerde yaygın olarak ortaya çıkabilen prostat iltihabında da yararlıdır. Prostat iltihabı bezdeki keselerde oluşan ve keselerde çoğalan bakteriler nedeniyle meydana gelir. Bu hastalarda şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Prostat masajı bu ağrıların azaltılmasında etkili olabilir.

Prostat kanseri teşhisi yapılan hastalarda da prostat masajı yapılması faydalı olabilir. Bu masajla birlikte prostatta dolaşım düzene sokulabilir. Böylece prostata giden temiz kan, besin ve oksijen miktarı artar. Bu bakterilerin ortadan kaldırılmasını ve prostat kanserinin önlenmesini, iyileşmesini önleyici bir etkidir.

Prostat Masajı
Prostat masajının yan etkileri var mı

Prostat masajı yararlı etkilerinin yanında bazı risklerde taşımaktadır. En fazla ortaya çıkan riskler arasında kanama, hemoritlerin iltihaplanması, prostat dokularında iltihap olması vardır. Bunlardan korunma için prostat masajının uzman bir doktor tarafından tavsiye edilmesi, aynı zamanda masajın uygulanması hakkında doğru bilgilerin alınması gerekir.
]]>
Benign Prostat Hiperplazisi https://www.prostat.gen.tr/benign-prostat-hiperplazisi.html Mon, 10 Dec 2018 10:41:23 +0000 Benign prostat hiperplazisi, prostat erkeklerde iki dönem halinde gelişim ve büyüme gösterir. Erken ergenlik dönemindeki ilk gelişimde prostat bezinde 2 kat büyüme olur. Bundan sonraki gelişim 25 yaşlarında olur. Daha sonradan arad Benign prostat hiperplazisi, prostat erkeklerde iki dönem halinde gelişim ve büyüme gösterir. Erken ergenlik dönemindeki ilk gelişimde prostat bezinde 2 kat büyüme olur. Bundan sonraki gelişim 25 yaşlarında olur. Daha sonradan aradan uzun yıllar geçince bening prostat hiperplazisi denilen iyi huylu prostat büyümesi olur. Prostat erkeklerde yaşamları boyunca büyür. Böyle büyümenin herhangi bir sıkıntı vermesi söz konusu değildir. Erkeklerde 40 yaşından önceki prostat büyümesi nadir olarak sorun yaşanmasına neden olur. Ancak altmışlı yaşlardaki prostat büyümesinin yarısından fazlası, yetmişli yaşlardaki büyümede % 90 lara varan oranda erkeğin yaşam kalitesini düşüren etki yapar.

Prostat bezi büyümesi bezin idrar kanalını sarması nedeniyle baskıya neden olur. İdrar kanalı tıkandığı takdirde kişi idrarını rahat bir şekilde dışarıya atamaz. Zamanla mesane kasındaki zorlanma yüzünden kalınlaşmaya başlar ve hassaslaşır. En küçük bir uyaran karşısında aşırı tepki vermeye başlar. Mesanede biriken idrar miktarı az bile olsa, hemen işeme ihtiyacı duyar. Mesane kasının yorulması nedeniyle, güçsüzlük baş gösterir. İdrarda tamamen boşaltılamadığından, idrar kesesine devamlı idrar olur. Prostat bezindeki büyümede kişilerin işeme ve cinsel fonksiyonlarında sorunlar olduğu için, hemen doktora gitme ihtiyacı duyarlar. Günümüzde insanların yaşam süresi giderek uzadığı için, benign prostat hiperplazisi toplumda daha sık görülmeye başlamıştır.

Benign prostat hiperplazisi sebepleri nedenleri

Prostat büyümesinin böyle olmasının nedeni hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Çünkü bu konuda risk faktörleri çok net değildir. Bu konuda en doğru kabul edilen etken erkeklerde ileri yaşlarda prostat büyümesinin oluştuğudur. Ergenlik döneminden önce testisleri alınmış olan erkeklerde benign prostat hiperplazisi olmaz. Bu etkenler nedeniyle uzmanlar yaşla ve testislerle alakalı etkenlerin rahatsızlığın oluşmasına etkili olduğunu kabul ederler.

Erkeklerde yaşamları süresince testisler erkeklik hormonu olan testosteron üretir. Vücutlarında az miktarda olsa, kadınlı hormonu olan östrojen de olur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücutta testosteron hormonu aktifliğini kaybederken, östrojen hormonu seviyesinde yükselme olur. Araştırmacıların yaptığı hayvan deneylerinde ileri yaşlarda prostat içindeki östrojen hormonunun hücre gelişiminde etkili olduğu belirlenmiştir. Bunun gibi etkenler nedeniyle prostat büyümesi için ortaya atılan bazı teoriler vardır.

Benign prostat hiperplazisi hangi belirtileri verir

Bu problem kişinin yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyecek kadar gece idrara çıkmaya neden olur. Bu yüzden uyku düzeni bozulur, gündüzleri de sıkça idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkar. Bu sebeple uykusuz kalma, yorgun olma, bulunduğu ortamlarda tuvalet arama gibi sorunlar yaşanır. İdrar çıkışı sırasında bekleme, idrar yapma hızının azalması, idrar yaparken zorlanma, idrarın damlama şeklinde gelmesi sonuçları yaşanır. İdrar çıkış olsa bile, idrar kesesi tam boşalamaz. Prostat büyümesinde genellikle iyi huylu tümör meydana gelir. Hastaların çoğunluğu doktora idrar sorunları nedeniyle gider. İdrar yapma sorunlarının yansıması gümlük yaşamı olumsuz etkiler. Bunun dışında hastalarda ciddi sağlık problemleri genellikle oluşmaz. Şikayetlerde hafiften şiddetliye kadar farklı etkilerde olabilir. Tedavi hastanın yakınmalarına göre belirlenir.

Benign Prostat Hiperplazisi
Benign prostat hiperplazisi nasıl tedavi edilir

Bu rahatsızlığın tedavisinde ilk olarak medikal tedavi seçenekleri tercih edilir. Bunlardan istendiği gibi netice alınamadığı takdirde, başka tedavi yöntemleri uygulanır. İlaç tedavisi sayesinde prostattaki kasların gevşemesi sağlanır. İdrar akımının rahat yapılabilmesi için bazı ilaçlardan faydalanılır. İ]]> Prostat Ameliyatı https://www.prostat.gen.tr/prostat-ameliyati.html Tue, 11 Dec 2018 00:35:54 +0000 Prostat ameliyatı, cerrahi olarak prostat sorunlarının tedavisi için yapılan girişimdir. Günümüzde en fazla kapalı prostat ameliyatı tekniği kullanılır. Genellikle prostatın iyi huylu ya da kötü huylu tümörler nedeniyle büy Prostat ameliyatı, cerrahi olarak prostat sorunlarının tedavisi için yapılan girişimdir. Günümüzde en fazla kapalı prostat ameliyatı tekniği kullanılır. Genellikle prostatın iyi huylu ya da kötü huylu tümörler nedeniyle büyümesinde oluşan idrar yapma zorluğu yaşayan hastalarda bu ameliyat yapılır. Kapalı teknikle olduğundan hastada kesi yapılmasına gerek kalmadan, konforlu şekilde yapılır. Prostat ameliyatında idrar yolundan girilerek, prostatın içi temizlenir. Yaklaşık olarak 1-1,5 saat içinde tamamlanan operasyonda, süre rahatsızlığın derecesine göre değişebilir. İdrar yolundan kalem kalınlığında bir alet sokularak, idrar yolundaki mesane çıkışındaki prostattaki büyüyen bölgeler aletle elektrik akımı sayesinde parçalar halinde alınarak dışarıya çıkarılır. Operasyon genel anestezi ya da spinal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat tamamlandığında, hastaya birkaç gün kalacak şekilde idrar yolundan mesaneye sonda takılır. Prostat büyümesinde medikal tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda prostat ameliyatı yapılması tercih edilir.

Prostat ameliyatı riskli midir

Bu operasyonun uzman bir doktor tarafından yapılması risklerin minimize edilmesinde önemli bir rolü vardır. Ameliyat öncesinde her türlü riskin gözden geçirilmesi ve önlemlerin alınması gerekir. Buna rağmen cerrahi bir uygulama olması nedeniyle prostat ameliyatı bazı riskleri taşır. Bunlar arasında;
 • Hastada kanama yüzünden acil kana ihtiyaç olabilir
 • Prostatta yapılan temizlik nedeniyle 2-3 hafta kadar kanama sorunu yaşanabilir
 • Operasyon sırasında mesane çeperinde hasar meydana gelebilir
 • Mesane kasının kendini toparlayabilmesi için, ameliyatın sonunda 2-3 gün bölgeye katater yerleştirilebilir. Bu kaslardaki düzelme sonrasında çıkarılır.
 • Hastalarda hızlı bir iyileşme için dinlenmeye ve antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulur.
 • İltihaplanma olursa, hastaların testislerinde ağrı ve ödem gelişebilir.
 • Hastalardaki iyileşme 6 ay içinde gerçekleşir. İlk ayda hastalarda nadiren idrar kaçırma sorunu olabilir. Ancak bunun medikal olarak tedavisi yapılabilir.
 • Ameliyattan önce belirlenemeyen tümörler, sonradan yapılan patolojik inceleme neticesinde tespit edilebilir. Bu hastalar için başka tedaviler uygulanması gerekebilir.
Prostat Ameliyatı
Prostat ameliyatında nelere dikkat edilmelidir

Prostat ameliyatı tamamlandığında, hastalar hastanede bir süre dinlenir. Burada antibiyotik ilaçlarını alır, takılan sonda çıkarıldıktan sonra hastaların en az 2-3 defa idrar yapması ve herhangi bir rahatsızlık hissetmemesi gerekir. Bu durumda olmadıktan sonra hastanın taburcu olmaması ve hastaneden ayrılmaması gerekir. Sonda çıkarıldıktan sonra hastalarda kısa süreliğine idrar kaçırma, sık idrara çıkma, idrarda yanma, idrar yaparken kanla karışık idrar yapma gibi sorunlar meydana gelebilir. Bunların uzun sürmesi halinde hastaların hemen doktora gitmesinde yarar vardır.

Hastaların sıvı besinler tüketmesi, bol su içmesi gerekir. Baharatlı ve acı besinlerden kaçınması gerekir. Prostat ameliyatı sonrası 3 ay kadar ağır aktivitelerden, ağır işlerden uzak durulması, tuvalette ıkınmaması gerekir.Bu sürede hastaların cinsel ilişkide bulunması da yasaktır. Yapılan patoloji sonucu mutlaka takip edilmelidir.İleride prostat kanserinden korunmak amacıyla düzenli kontroller ihmal edilmemelidir.
]]>
Kapalı Prostat Ameliyatı https://www.prostat.gen.tr/kapali-prostat-ameliyati.html Tue, 11 Dec 2018 13:24:02 +0000 Kapalı Prostat Ameliyatı, prostatın tedavisinde çoğu zaman kullanılan standart bir ameliyattır. Hastanın sahip olduğu hastalık derecesine göre değişen bir ameliyat şeklidir. Hastalığın gidişatına göre bu işlem k Kapalı Prostat Ameliyatı, prostatın tedavisinde çoğu zaman kullanılan standart bir ameliyattır. Hastanın sahip olduğu hastalık derecesine göre değişen bir ameliyat şeklidir. Hastalığın gidişatına göre bu işlem kötü huylu veya iyi huylu bir prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğu çeken hastalara uygulanmaktadır. Kişinin vücudunda kesi ve yara izi olmadan yapılan ameliyat türüdür. İdrar kanalına girerek prostatın içeri yoluyla temizlenme yöntemidir. Ameliyat süresi 1-1,5 saat arası değişme göstermektedir. Hastalığın derecesine göre yani prostatın ne kadar büyük olduğuna göre süre değişebilmektedir. Aşağı yukarı kalem kalınlığında bir aleti idrar yoluna sokarak yapılır. İdrar yolunun mesane çıkışına doğru olan bölgede bulunan prostatın, büyümüş olması, hasta kısımlarını bu aleti ve orada ki elektrik akımını kullanarak küçük parçalar şeklinde kesilir ve dışarı atılır. Bu ameliyata anestezi uzmanı doktorun vereceği kararlar doğrultusunda spinal anestezi ve ya genel anestezi yapılır. Ameliyat sonunda idrar yolundan mesaneye sonda koyulur. Bu sonda birkaç gün süresince burada kalır.

Kapalı Prostat Ameliyatı Olmadan Başka Yöntemler Uygulanabilir mi

Hastalığın alternatif yöntemleri, hastalığın ilk evresinde ilk tanı çok önem arz etmektedir. İlk başladığı dönemlerde ilaçla tedavi düşünülebilir. İlaç tedavilerinin kalıcı bir tedavisi bulunmamaktadır. Çoğu ilaçlar yalnızca idrar yolunu genişletiyor bu da idrarın rahat ve acısız çıkmasını sağlar, ilaç bırakıldığı zaman da etki kaybolur gider. Kapalı ameliyatla birlikte, yüksek yoğunlukta odaklanmış olan ultrason dalgaları, lazer ve dondurma gibi çeşitli yöntemle prostat dokuları küçülebilir. 

Kapalı Prostat Ameliyatı Hangi Riskleri Beraberinde Getirir

Uzman Doktorlar bu ameliyat öncesi bütün risk faktörlerini gözden geçirip, ondan sonra gerekli önlemleri almalıdır. Kapalı Prostat Ameliyatı kesinlikle usulüne uygun bir şekilde yapılırsa da çok küçük de olsa ihtimallerle bazı sorunlar çıkarabilir. 

 • Kişide kana ihtiyaç duyulacak bir kanama gerçekleşebilir.
 • Ameliyat anında idrar kesesi duvarında hasar meydana gelebilir.
 • Prostatın alındığı yerde gün olarak söylenemese de 2-3 hafta kanama olabilir.
 • Mesane kasının toplanması için 2-3 günlük bir katater mesaneye takılabilir ve düzelmeden sonra çıkarılır.
 • İltihaplanma nedeniyle testislerinde ağrı ve ödem görülebilir.  
 • Hasta kişinin çabuk iyileşmesi için istirahate ve antibiyotiğe ihtiyacı olur.
 • İdrar yollarında ameliyat sonrasın da enfeksiyon oluşabilir, düzenli ve saatinde içilen bir antibiyotik bu enfeksiyonun tedavisi yerine geçer.
 • Ameliyat sonrası ilk altı ay içerisinde hasta iyileşir. İlk ay idrar kaçırma sık sık görülmese de bu durum ilave ilaçlarla ve cerrahi tedaviyle düzeltilir.
 • Eğer işlem öncesi kendini göstermeyen küçük herhangi bir tümör, ameliyat sonrası yapılan patolojik değerlendirme sonrasında saptanabilir. Bu patolojik değerlendirme sonrası bir ekstra tedavi gerektirebilir.  

Kapalı Prostat Ameliyatı

Kapalı Prostat Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Kapalı Prostat Ameliyatı bittikten ve hastanede istirahat edip, antibiyotiklerimizi içtikten sonra uzman yardımcılar sondanızı alır. Sonra en az 2-3 kere idrar yapmadan ve rahat bir şekilde idrar yaptığınızı hissetmeden kesinlikle hastaneden ve doktor gözetiminden ayrılmayın.
 • Sonda aldıktan sonra çok kısa bir zamanda sık sık idrara gitme, idrar kaçırma, idrar yolunun yanması ve idrarla kan-pıhtısı gelmesi görülebilir. Eğer ki süre uzar ve şikayetler devam ederse hemen sağlık kuruluşuna gidin ve yardım alın.
 • Bol bol su ve sıvı gıdalar tüketin, acılı ve baharatlı gıdalardan çekinin.
 • İlk üç ay ağır kaldırmaktan ve ağır işlerden uzak durun.
 • Tuvaletinizi yaparke]]>